Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Merkel w Irlandii: Będziemy robić wszystko, by uniknąć Brexitu bez umowy

Merkel w Irlandii: Będziemy robić wszystko, by uniknąć Brexitu bez umowy
Merkel zaznaczyła, że grupa 27 państw członkowskich "pozostaje zjednoczona" i "musi nam się udać". (Fot. Getty Images)
Niemiecka kanclerz Angela Merkel oświadczyła wczoraj w Dublinie, że ze strony rządu w Londynie oczekuje konkretnej propozycji w sprawie wyjścia z UE, zapowiadając, że unijni liderzy 'będą robili wszystko, aż do ostatniej chwili, aby uniknąć bezumownego Brexitu'.
Reklama

Występując na konferencji prasowej u boku irlandzkiego premiera Leo Varadkara, Merkel podkreśliła, że liczy na to, że "intensywne dyskusje w Londynie doprowadzą do tego, że do środy, kiedy będziemy mieli nadzwyczajny szczyt UE, brytyjska premier Theresa May będzie mogła nam przedstawić swoje stanowisko".

Jak podkreśliła, grupa 27 państw członkowskich "pozostaje zjednoczona" i "aż do ostatniej chwili będzie robić wszystko, aby uniknąć bezumownego Brexitu". Kanclerz zastrzegła jednak, że UE musi to zrobić razem z Wielką Brytanią i w oparciu o stanowisko, które przedstawi Londyn. "Musi nam się udać" - dodała.

Varadkar również przypomniał, że przede wszystkim to rząd w Londynie "powinien przedstawić jasny plan na przyszłość", ostrzegając, że alternatywą jest bezumowne wyjście ze Wspólnoty w terminie 12 kwietnia. "To byłby wynik, którego nikt z nas nie chce. Czekamy na rozwój wydarzeń w Londynie; musimy być cierpliwi i wyrozumiali wobec sytuacji, w której się znaleźli" - oznajmił, dodając, że "jakiekolwiek wydłużenie Brexitu musi wymagać wiarygodnego i realistycznego planu".

Irlandzki szef rządu powtórzył również, że UE jest "gotowa na zmiany w deklaracji politycznej" na temat przyszłych relacji z Wielką Brytanią, jeśli brytyjski rząd zdecyduje się na zmianę dotychczasowej strategii negocjacyjnej i zwrot w stronę bliższych relacji ze Wspólnotą, np. przez członkostwo w unii celnej. Varadkar ostrzegł jednocześnie, że "zostało nam bardzo mało czasu i musimy przygotować się na wszystkie scenariusze".

W Dublinie liderzy obu państw spotkali się także z grupą 15 osób z Irlandii Północnej i obszarów przygranicznych Irlandii, rozmawiając o potencjalnym wpływie bezumownego Brexitu na ich życie. Wśród nich znaleźli się m.in. farmerzy, przedstawiciele biznesu oraz osoby, które ucierpiały w przeszłości w wyniku konfliktu pomiędzy unionistycznymi protestantami i republikańskimi katolikami.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2019
  GBP 4.762 złEUR 4.351 złUSD 3.921 złCHF 4.001 zł

  Sport


  Reklama