Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Media społecznościowe głównym źródłem informacji dla Polaków

Media społecznościowe głównym źródłem informacji dla Polaków
Polacy czerpią informacje głównie z portalu Facebook - ujawniono. (Fot. Getty Images)
Najważniejszych źródłem informacji dla Polaków w wieku 15-64 lat są media społecznościowe. Korzysta z nich codziennie 72 proc. z nich. Dla blisko połowy internet jest główną częścią życia - wynika z najnowszego raportu McKinsey & Company.
Reklama
Reklama

Firma doradztwa strategicznego McKinsey w raporcie pt. "Cyfrowi Polacy – przyśpieszenie e-rewolucji” przedstawia zmiany, które zaszły w ciągu ostatnich dwóch lat. Z przeprowadzonych badań wynika, że cyfrowi Polacy coraz częściej korzystają z najnowszych urządzeń z dostępem do internetu. Dokument pokazuje, że 94 proc. z nich, czyli o 16 punktów procentowych więcej niż w poprzednim badaniu, korzysta ze smartfonów, a podobny odsetek ma dostęp do sieci Wi-Fi (wzrost o 6 pkt. proc. w porównaniu do 2016 r.).

Polacy są podłączeni do sieci średnio przez 11 godzin dziennie, czyli o pięć godzin więcej niż w 2016 r. Przyczyną wysokiej średniej jest zsumowanie w badaniu czasu spędzonego online na różnych urządzeniach (np. jednoczesne słuchanie muzyki online i korzystanie z komunikatorów) – tłumaczą autorzy publikacji. W ciągu dwóch lat wzrósł (o 9 pkt. proc. do 44 proc.) odsetek respondentów, którzy twierdzą, że internet jest ważną częścią ich życia.

Z raportu wynika również, że rośnie rola komunikacji online, w tym przede wszystkim mediów społecznościowych. Dla 72 proc. cyfrowych Polaków są one codziennym źródłem informacji, wyprzedzając wszystkie tradycyjne rozwiązania, w tym radio, które 2 lata temu było najpopularniejsze. Podwoił się również odsetek Polaków korzystających z płatnych serwisów VOD, osiągając 17 proc.

Według autorów publikacji, mimo że masowo korzystamy ze smartfonów, nie opanowała nas jednak gorączka używania aplikacji w takim stopniu, jak miało to miejsce w Europie Zachodniej czy USA. Przeciętny cyfrowy Polak korzysta średnio z 14 aplikacji mobilnych, a Niemiec, Brytyjczyk czy Amerykanin z 30 – wynika z raportu.

"Postępująca cyfryzacja i popularność internetu wśród konsumentów zwiększa potencjał rozwoju przedsiębiorstw, jeśli chodzi o wykorzystanie nowych technologii cyfrowych. Tendencje te poprawiają też pozycję konkurencyjną polskich firm względem przedsiębiorstw z krajów Europy Zachodniej" – podkreślił lider praktyki dóbr konsumpcyjnych i handlu w McKinsey oraz współautor raportu Wojtek Bogdan.

Wyraźnym przykładem tego trendu jest wartość towarów w branży e-commerce, która w Polsce rośnie o około 14 proc. rocznie. Dane rynkowe przeanalizowane przez McKinsey wskazują, że w 2017 r. jego wartość sięgnęła 38,4 mld zł.

"Zwiększająca się wartość tego rynku oznacza również, że konsumenci mają coraz wyższe oczekiwania” – dodał Bogdan. Przykładowo, do niedawna kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzje zakupowe była atrakcyjna cena. Dziś prawie tak samo ważna jest natomiast łatwa płatność oraz szybka i wygodna dostawa, a kupujący oczekują także szerszej obecności marek w mediach społecznościowych – wynika z badania.

Firma McKinsey zbadała zwyczaje i poglądy Polaków w wieku 15-64 lat, którzy korzystają na co dzień z internetu w domu lub w pracy w ramach pogłębionej ankiety przeprowadzonej wśród 1 500 osób. Podobne badanie przeprowadzono 2 lata wcześniej.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama