Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Media: W Niemczech powstaną trzy tureckie szkoły

Media: W Niemczech powstaną trzy tureckie szkoły
Niemieckie MSZ obawia się, że placówki edukacyjne mogą posłużyć do indoktrynacji młodych Turków. (Fot. Getty Images)
Dziennik 'Sueddeutsche Zeitung' poinformował dzisiaj, że w Niemczech powstaną trzy tureckie szkoły. Obecnie trwa ustalanie szczegółów odpowiedniej umowy między rządami w Berlinie i Ankarze.
Reklama
Reklama

Jak wynika z informacji, do których dotarła gazeta, placówki zostaną prawdopodobnie założone w Berlinie, Kolonii i Frankfurcie nad Menem. To miasta, w których mieszka duża turecka diaspora.

Według "Sueddeutsche", Ankara skłoniła RFN do podjęcia negocjacji, uciekając się do szantażu i demonstracji siły - półtora roku temu policja wkroczyła do niemieckiej szkoły w Izmirze, zamykając ją na trzy tygodnie. Jako powód wskazano rzekomy brak podstawy prawnej dla działania placówki.

Nacisk okazał się skuteczny i latem 2019 roku rozpoczęły się rozmowy na temat tureckich szkół w Niemczech. Na terytorium Turcji istnieją trzy niemieckie szkoły: w Ankarze, Stambule i Izmirze.

W Niemczech mieszka obecnie około 3 mln Turków. (Fot. Getty Images)

Jak ustalił dziennik z Monachium, niemieckie MSZ obawia się, że placówki edukacyjne mogą posłużyć do indoktrynacji młodych Turków. Miałaby temu jednak przeciwdziałać forma prawna działania tych instytucji. Mogłyby to być szkoły prywatne, jednak finansowane w dużej części przez niemieckie kraje związkowe, co dawałoby im duże możliwości kontroli.

Przedstawiciele władz RFN wielokrotnie krytykowali autokratyczne - ich zdaniem - działania obecnego prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i nieprzychylnie patrzą na próby politycznej aktywizacji tureckiej diaspory.

Niemieckie władze wielokrotnie krytykowały autokratyczne - ich zdaniem - działania obecnego prezydenta Turcji. (Fot. Getty Images)

W Niemczech mieszka obecnie około 3 mln Turków, z których połowa wciąż ma tureckie obywatelstwo. Erdogan niejednokrotnie organizował wiece i prowadził agitację wyborczą wśród swoich rodaków mieszkających nad Renem.

Każdorazowo wywoływało to ostre reakcje niemieckich władz. W samej diasporze Erdogan jest postacią kontrowersyjną i ma zarówno gorących zwolenników, jak i przeciwników.

Niepodważalna jest jednak rola Erdogana w politycznej aktywizacji rodaków w Niemczech. W ostatnich wyborach prezydenckich w Turcji w 2018 roku wzięła udział prawie połowa (49,7 proc.) mieszkających w RFN obywateli tureckich uprawnionych do głosowania. Był to najwyższy odsetek w historii. Z tych, którzy wzięli udział w wyborach, ponad 60 proc. oddało głos na Erdogana.

Czytaj więcej:

60 proc. uczniów w Polsce chce iść na studia

Polskie szkoły pod specjalnym nadzorem

Austria: Uczniowie wiedeńskiej szkoły baletowej namawiani do palenia

Ofsted bierze się za najgorsze szkoły w UK

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama