Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sunak faces backlash over public sector pay freeze

Sunak faces backlash over public sector pay freeze
Jeszcze kilka miesięcy temu kluczowi pracownicy byli wychwalani przez rząd za ofiarność w czasie pierwszej fali epidemii. (Fot. Getty Images)
Rishi Sunak is facing a backlash amid reports he wants to impose a pay freeze on millions of public sector workers.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według tych planów, z zamrożenia pensji wyłączeni byliby tylko lekarze i pielęgniarki, co byłoby docenieniem ich wkładu w walkę z epidemią koronawirusa. Dotyczyłoby to natomiast całej reszty, czyli m.in. nauczycieli, policjantów, urzędników państwowych czy personelu pomocniczego służby zdrowia. W Wielkiej Brytanii w sektorze publicznym pracuje ok. 5,5 mln, co stanowi ok. 17 proc. wszystkich zatrudnionych.

Większość pracowników sektora publicznego miała w latach 2011-18, w czasach polityki oszczędnościowej realizowanej przez poprzednie rządy Partii Konserwatywnej, albo zamrożone pensje, albo podnoszone maksymalnie o 1 proc. rocznie, co biorąc pod uwagę inflację powodowało, że ich realna siła nabywcza spadała.

Obecny premier Boris Johnson wiele razy zapewniał, że nie będzie powrotu do polityki oszczędności, ale drastyczny wzrost wydatków budżetowych w odpowiedzi na epidemię wymusza podjęcie jakichkolwiek działań w celu zrównoważenia finansów publicznych.

Jak podało wczoraj Krajowe Biuro Statystyczne (ONS), zadłużenie kraju wzrosło w październiku o kolejne 22,3 mld funtów, a od kwietnia, gdy w Wielkiej Brytanii zaczyna się rok finansowy - o 214,9 mld, co jest najwyższym wzrostem, od kiedy prowadzone są takie statystyki. W efekcie dług publiczny wynosił na koniec kwietnia 2,076 biliona funtów, co stanowiło 100,8 proc. PKB.

Plany zamrożenia pensji dla sektora publicznego pojawiły się w związku z przeglądem wydatków na przyszły rok, który zamiast pełnego budżetu przedstawi w najbliższą środę minister finansów Rishi Sunak. Według ośrodka badawczego Centrum Studiów Politycznych (CPS), zamrożenie na trzy lata pensji wszystkich pracowników sektora publicznego pozwoliłoby zaoszczędzić 23 mld funtów, a wyłączając z tego lekarzy i pielęgniarki - 15,3 mld.

Ministerstwo Finansów nie zdementowało doniesień o zamrożeniu pensji, przypomniało za to wypowiedź Sunaka z lipca, gdy mówił o konieczności bycia wstrzemięźliwym w kwestii pensji w sektorze publicznym.

Mimo że te plany nie zostały jeszcze ogłoszone, oburzenie już wyraziły związki zawodowe, nazywając to "zniewagą" dla pracowników sektora publicznego. I przypomniały, że jeszcze kilka miesięcy temu kluczowi pracownicy - do których zalicza się większość sektora publicznego - byli wychwalani za ofiarność w czasie pierwszej fali epidemii.

Jednak jak podał we wrześniu ONS, pracownicy sektora publicznego w Wielkiej Brytanii w zeszłym roku zarabiali średnio o 7 proc. więcej niż sektora prywatnego. A jak wskazują eksperci, m.in. z CPS, w tym roku ta różnica jeszcze się powiększy, bo to sektor prywatny znacznie mocniej ucierpiał wskutek epidemii koronawirusa.

Czytaj więcej:

Przez epidemię rząd pożyczył sześć razy więcej pieniędzy niż w 2019 r.

Osoby self-employed z większą pomocą od rządu UK

Rząd UK będzie dopłacał do pensji aż do marca 2021 r.

Boris Johnson wygłosi dziś orędzie do narodu

Bonus zamiast imprezy świątecznej w tym roku? Jest apel do rządu

Osoby pracujące zdalnie w UK zapłacą nowy podatek?

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement