Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Media: Premier May odmawia rezygnacji ze stanowiska

Media: Premier May odmawia rezygnacji ze stanowiska
Jedynie "Daily Express" wezwał posłów do tego, aby "opowiedzieli się za premier i rozwiązali temat Brexitu". (Fot. Getty Images)
Dzisiejsze wydania brytyjskich mediów relacjonują przebieg spotkania premier Theresy May z członkami eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej, którzy namawiali ją do rezygnacji ze stanowiska. Szefowa rządu miała jednoznacznie odrzucić te sugestie.
Reklama

W rzadkim, całostronicowym komentarzu redakcyjnym na pierwszej stronie "The Sun" dołączył do głosów wzywających May do ustąpienia z urzędu, pisząc wprost: "Czas się skończył, Theresa". "Premier wykazała się odwagą, ale aby dopiąć swój projekt porozumienia i zrealizować Brexit musi teraz zrezygnować" - argumentowano.

"The Sun" zastrzegło jednak, że May "zasługuje na uznanie", bo jest "oddanym urzędnikiem państwowym z niewzruszonym poczuciem obowiązku, który w 2016 roku wziął na siebie jedno z największych wyzwań od czasów II wojny światowej", podkreślając m.in. jej "nieustępliwe uznanie dla woli większości, która zagłosowała za wyjściem z UE".

Tabloid przyznał, że premier popełniła błędy - m.in. personalne - ale skonkludował, że jeśli byłaby w stanie wznieść się nad polityczne rozgrywki i zrezygnować ze stanowiska w celu dopełnienia procesu opuszczenia Wspólnoty, to "zapisałaby się w historii jako świetny urzędnik państwowy i lider, który doprowadził do Brexitu, udowadniając Brytyjczykom, że nasza demokracja jest silna i dużo, dużo ważniejsza od jakiejkolwiek pojedynczej osoby".

Gazeta relacjonowała także przebieg wczorajszego spotkania szefowej rządu z przedstawicielami eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej - w tym wymienianymi wśród faworytów do jej zastąpienia byłymi ministrami ds. Brexitu Davidem Davisem i Dominikiem Raabem - którzy również mieli ją namawiać do obiecania swojej rezygnacji w zamian za poparcie w kluczowym głosowaniu. Jak jednak zaznaczono, May stanowczo odmówiła dyskusji na ten temat.

Brytyjski parlament już dwukrotnie odrzucił umowę May dotyczącą Brexitu. (Fot. Getty Images)

Podobne informacje przekazał dzisiejszy "Daily Telegraph", pisząc, że podczas "szczerej" trzygodzinnej rozmowy w rezydencji premier w Chequers May jednoznacznie odrzuciła sugestie dotyczące swojej rezygnacji, a następnie przerwała próbę ponownego podniesienia tego w dalszych rozmowach.

Źródło na Downing Street podkreśliło, że May jest zaniepokojona, że wcześniejsze przedstawienie daty swojego odejścia - które w przypadku przegłosowania projektu umowy wyjścia z UE prawdopodobnie zbiegłoby się w czasie z wyjściem kraju ze Wspólnoty, pozwalając jej na zrealizowanie tego zobowiązania - sprawiłoby, że wyglądałaby na "słabego" premiera, co mogłoby dalej jej zaszkodzić w prowadzeniu polityki krajowej.

"Daily Telegraph" przypomniał, że wcześniej podobne wezwania do rezygnacji ze stanowiska wystosowali do May m.in. szef klubu parlamentarnego (tzw. komitetu 1922) Graham Brady, a także przynajmniej część z jej rzeczników dyscypliny partyjnej, którzy ostrzegali, że nie mają możliwości zmuszenia posłów do głosowania zgodnie z rządowymi propozycjami w sprawie Brexitu.

Z kolei "Times" - który w sobotę także wezwał premier do ustąpienia - poinformował, że szefowa rządu planuje przeprowadzenie serii głosowań nad alternatywnymi planami w sprawie Brexitu, w tym także zakładającymi członkostwo we wspólnym rynku UE lub unii celnej. Jak zaznaczono, takie podejście może służyć zmuszeniu eurosceptyków do poparcia jej planu jako jedynej realnej wersji Brexitu, która choćby częściowo spełnia ich oczekiwania.

Liberalny "Guardian" także wskazał na konieczność zmiany premiera, sugerując opcję powołania technicznego premiera, który mógłby spróbować uzyskać ponadpartyjne poparcie dla nowego podejścia do rozwodu z UE. Gazeta podała w tym kontekście nazwisko faktycznego wicepremiera w rządzie May, proeuropejskiego Davida Lidingtona.

W zupełnie innym tonie wypowiedział się eurosceptyczny "Daily Express", który wezwał posłów do tego, aby "opowiedzieli się za premier i rozwiązali temat Brexitu".

Szczegóły tego planu mają być omówione na dzisiejszym nadzwyczajnym posiedzeniu rządu przed zaplanowanym na popołudnie oświadczeniem May w Izbie Gmin, na którym zrelacjonuje przebieg ubiegłotygodniowego szczytu Rady Europejskiej. Liderzy UE podjęli wówczas decyzję o opóźnieniu Brexitu do 12 kwietnia (w razie braku porozumienia lub konieczności dalszego przedłużenia) lub 22 maja (w razie implementacji jej porozumienia).

 

  Komentarze


  • Krzysztof Polskie
   25 marca, 12:32

   Niech wywalą ją siłą!!!1 PO co ten BREXIT!!!!!!!

  • Londyn
   25 marca, 13:19

   May musi odejsc bo juz pod petycja o pozostanie UK w UE podpisalo sie 5 milionow ludzi May nie spelnia oczekiwan obywateli ale politykow ktorzy chca sie odlaczyc od UE a obywateli Brytyjskich poprostu oszukano opowiadajac ludziom bajki I klamstwa jak to bedzie fajnie po Brexsicie . W NHS juz sa powarzne problemy brakuje lekarzy kiedys czekalem na wizyte tydzien teraz 3 lub 4 tygodnie taki dobrobyt wprowadzil Brexsit.

  • Do Londyn
   25 marca, 16:42

   Ale co ona Ci jest winna ? Znasz przysłowie "jak sobie pościelisz tak się wyśpisz"?
   Znam Polaków którzy mimo brexitu dorobili się domów,mają firmy i w razie czego mają gdzie wracać.A Ty co robiłeś przez ostatnie lata? Żeby do czegoś dojść to trzeba ciężko pracować.
   A drugie że Ona nie jest niczemu winna,jedynie co, to sprząta brudy po Cameronie.Ale niektórzy tego nie zrozumieją.A trzecie,to ich kraj i niech decydują,a Ty powinieneś wiedzieć że mieszkając poza Polską,zawsze będzie ryzyko,Tym bardziej jeśli paszportu nie raczyłeś sobie wyrobić,a teraz wszyscy płaczą.Mądry Polak po szkodzie.

  • KTI
   25 marca, 19:21

   Czy ktoś wie może jak było w UK podczas wielkiego kryzysu w latach '60 tych.?

  • None
   25 marca, 20:20

   Nie odejdzie bo to bedzie porazka jej wizerunku

  • Thc
   26 marca, 01:14

   Spakowani?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama