Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Media: Polscy absolwenci nie mogą znaleźć pracy

Media: Polscy absolwenci nie mogą znaleźć pracy
Polscy absolwenci mają problemy na rynku pracy. (Fot. Thinkstock)
Aż 40 proc. absolwentów szkół zawodowych nie może znaleźć stałego zatrudnienia - informuje 'Nasz Dziennik'.
Reklama

"Na rynku pracy brakuje fachowców, skąd więc tak wysoki odsetek bezrobotnych wśród absolwentów szkół zawodowych?" - zastanawiają się dziennikarze.

"Na problem składa się wiele czynników. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli o szkolnictwie zawodowym, główną przyczyną bezrobocia jest niedopasowanie oferty szkół do potrzeb rynku pracy i niewystarczające warunki do nauki zawodu, co ma bezpośredni wpływ na poziom umiejętności pracowników po zawodówkach" - twierdzi gazeta.

"Przyczyn dużego bezrobocia jest przynajmniej kilka. Po pierwsze system edukacji nie nadąża za zmianami w przemyśle. Po drugie, w szkołach zawodowych jest poważny problem z praktyką. Zajęcia w nich prawie w ogóle nie zapewniają kształcenia w wymiarze praktycznym, ponieważ zarówno sprzęt, jak i możliwości są na dość mizernym poziomie" - mówi "ND" Ryszard Proksa, przewodniczący Sekcji Oświaty NSZZ "Solidarność".

Według niego wyjściem jest zachęcenie pracodawców, by udostępniali własne bazy sprzętowe - pisze dziennik.

 

  Komentarze


  • Wow
   30 grudnia 2017, 10:07

   bezrobocie w Polsce,to ok 6%!kto wypisuje bzdety,o wysokim bezrobociu?.....Helmut?,to ty?

  • Konrad
   30 grudnia 2017, 11:28

   A czy wiecie że przychody do ZUSU spadły o prawie 3 miliony .A coraz więcej młodych wyjeżdża ale o tym cicho .ważne że statystyki się liczą 5% bezrobocia a poparcie dla PIS 80% .A reszta niech gryzie kapcie

  • Ultravox2010
   30 grudnia 2017, 17:15

   To sa po prostu absolwenci niemobilni.Czasy sa takie,ze trzeba umiec robic wszystko i byc uniwersalnym.Wiem,ze mlodzi ludzie bez doswiadczenia i znajomosci bywaja zagubieni w tym wszystkim i nie dziwie sie im,ale czasami wystarczy tylko byc i chciec.Ja mam dwa zawody wyuczone i ponad 20 wykonywanych w przeszlosci.Ruszcie tylki malolaty i nie wydziwiajcie-jesli nie znajdziecie fajnej pracy 10 razy to znajdziecie ja za 11-tym razem.Polska edukacja wcale nie jest zla tylko pazernosc i cwaniactwo polskich pseudobiznesmenowow ciagle "bierze gore".

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama