Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Meczety na Wyspach z dodatkową ochroną po atakach w Nowej Zelandii

Meczety na Wyspach z dodatkową ochroną po atakach w Nowej Zelandii
Dodatkowe patrole zostaną rozmieszczone m.in. w pobliżu muzułmańskich świątyń w Londynie. (Fot. Getty Images)
Brytyjskie meczety otrzymają dodatkową ochronę policji. To reakcja na dzisiejsze krwawe ataki na muzułmańskie miejsca kultu w Nowej Zelandii, gdzie zginęło co najmniej 49 osób.
Reklama

Burmistrz Londynu Sadiq Khan poinformował, że jest w "stałym kontakcie" z policją po tym, jak biali suprematyści (osoby o rasistowskich przekonaniach, że biali ludzie są lepsi od ludzi innych ras" - przyp. red.) pozbawili życia prawie 50 wiernych w dwóch meczetach w Christchurch.

"Chcę zapewnić społeczność muzułmańską, tutaj - w Londynie, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby was wspierać i chronić" - oświadczył Khan. "Jestem w stałym kontakcie z komisarzem Met Police, która zwiększy swoją obecność wokół meczetów podczas dzisiejszych modlitw Jumma" - dodał burmistrz, cytowany przez "Metro".

W dzisiejszych zamachach w Christchurch śmierć poniosło 49 osób. (Fot. Getty Images)

Dodatkowe patrole zostaną także rozmieszczone w pobliżu muzułmańskich świątyń w West Midlands. "Wszyscy jesteśmy świadomi, że stoimy w obliczu trwałego i zdecydowanego zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa" - oznajmił zastępca tamtejszego komendanta głównego, Matt Ward.

Harun Khan, sekretarz generalny Muzułmańskiej Rady Wielkiej Brytanii (MCB), wezwał rząd do podwojenia wysiłków w celu zapewnienia ochrony meczetów. "Z niepokojem przygotowujemy się do dzisiejszych modlitw. Nie wiemy, czy nasze meczety i społeczności są bezpieczne w obliczu niesłabnącej islamofobii i wrogości wobec muzułmanów" - zaznaczył sekretarz MCB.

Kierujący wydziałem ds. walki z terroryzmem w brytyjskiej policji, komisarz Neil Basu wyraził gotowość udzielenia wszelkiej pomocy swoim nowozelandzkim odpowiednikom w dochodzeniu w sprawie dzisiejszych ataków. "Nasza międzynarodowa siatka funkcjonariuszy do walki z terroryzmem będzie gotowa wesprzeć Nową Zelandię w odpowiedzi na ten przerażający atak" - zapewnił Basu. 

Według danych brytyjskiego rządu, od marca 2017 roku udało się udaremnić 12 zamachów terrorystycznych planowanych przez islamistów, a także cztery przygotowywane przez grupy skrajnie prawicowe.

Zgodnie z danymi Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS) z 2018 roku, Anglię, Walię i Szkocję zamieszkuje 3,37 mln muzułmanów, co stanowi ok. 5,16 proc. liczącej 65,3 mln populacji tych trzech części Zjednoczonego Królestwa (bez Irlandii Północnej).

 

  Komentarze


  • R2
   15 marca, 13:58

   Dobrze wydane pieniądze podatników. Policja powinna być na stałe. Brawo Sadiq

  • Raze
   15 marca, 14:54

   Do Harun Khan'a - "Z niepokojem przygotowujemy się do każdych modlitw. Nie wiemy, czy nasze kościoły i społeczności są bezpieczne w obliczu niesłabnącej christianofobii i wrogości wobec niemuzułmanów" chciałoby się sparafrazować.

  • Ja
   15 marca, 19:30

   Daj cię im duże odszkodowania bo przecież oki naszych nie zabijają

  • Sadiq khan
   15 marca, 19:46

   Policja nie ma budżetu by ochronić przed atakami nożownikami!

   Atak na Muzułmanów w Nowej Zelandii? Wyślemy całe patrole pod meczety!!!

  • Gość
   15 marca, 21:22

   straszenie się stało ale oczywiście tekie zapewnienia to czyste deklaracje polityczne. primo: nie są w stanie zapełniać ochrony na stałe a jeśli tak to będzie paranoja, czyli potenajcjalny zamachowiec odczeka i swoje zrobi, secundo: proszę o stałą ochronę kościołów katolickich i wszystkich miejsc publicznych

  • Czyteknik
   15 marca, 23:27

   Absurd niech sie lepiej brexitem zajmà

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2019
  GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama