Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

May zapowiada oczyszczenie kraju z plastikowych odpadów w ciągu 25 lat

May zapowiada oczyszczenie kraju z plastikowych odpadów w ciągu 25 lat
Theresa May zapowiada rozpoczęcie walki na rzecz polepszenia środowiska. (Fot. Getty Images)
Wprowadzenie opłat za wszystkie reklamówki w sklepach, edukacja w szkołach oraz zakaz używania mikrogranulek w kosmetykach - to tylko niektóre z założeń przedstawionego dziś przez Theresę May 25-letniego planu ochrony środowiska.
Reklama

“Do 2042 roku Wyspy zostaną oczyszczone ze wszystkich możliwych odpadów plastikowych. Chcemy, aby to pokolenie było pierwszym, które zostawi środowisko w lepszym stanie” - zapowiedziała szefowa rządu.

Enviroment Plan zakłada między innymi wymuszenie na supermarketach tworzenia alejek “bez plastiku”, gdzie klienci będą mogli wybierać produkty bez opakowań ze sztucznych tworzyw.

Ponadto, we wszystkich angielskich sklepach wprowadzona zostanie opłata 5p za jednorazowe reklamówki. Obecnie wymóg ten obowiązuje tylko w sieciach handlowych zatrudniających minimum 250 pracowników.

Premier podkreśliła, że część programu skupiać się będzie na uświadamianiu obywateli - edukacja będzie odbywać się już na poziomie szkół podstawowych. Na program oświatowy przeznaczone zostanie £10 mln.

“Z przerażeniem patrzymy na zniszczenia, jakich dokonano w przeszłości i zastanawiamy się, jak ktoś mógł kiedykolwiek pomyśleć, że wylewanie toksycznych chemikaliów do rzek może być czymś dobrym” - zaznaczyła Theresa May.

W Wielkiej Brytanii każdego dnia wyrzucanych jest 38,5 mln plastikowych butelek i 50 mln puszek. Według specjalistów, liczba nieprzetworzonych plastikowych odpadów mogłaby wypełnić 1 tys. budynków Royal Albert Hall.

W ramach programu, rząd sfinansuje także pomoc w redukowaniu śmieci przez kraje rozwijające się.

Jak informuje “Evening Standard”, publikacja programu wielokrotnie była przekładana ze względu na sprawy związane z Brexitem oraz zmianami w ministerstwie środowiska.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama