Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

May: Poczyniliśmy znaczny postęp w rozmowach ws. Brexitu

May: Poczyniliśmy znaczny postęp w rozmowach ws. Brexitu
Theresa May pozytywnie ocenia postęp w negocjacjach. (Fot. Getty Images)
Brytyjska premier Theresa May wystąpiła wczoraj w Izbie Gmin, informując posłów o postępie w ramach negocjacji dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak przekonywała, w rozmowach poczyniono 'znaczący' postęp.
Reklama

Oświadczenie May oraz sesja pytań i odpowiedzi z udziałem parlamentarzystów miały na celu przekazanie Izbie Gmin szczegółowej informacji po ubiegłotygodniowym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Podczas spotkania unijnych liderów nie zdecydowano - zgodnie z pierwotnymi oczekiwaniami - o przejściu do drugiego etapu rozmów o przyszłych relacjach handlowych. Przedstawiciele 27 państw uznali, że nie doszło dotychczas do "wystarczającego postępu" w negocjacjach dotyczących kwestii związanych z wyjściem ze Wspólnoty, w szczególności budżetu UE, praw obywatelskich i przyszłości Irlandii Północnej.

Szefowa rządu przekazała jednak wczoraj w parlamencie, że "powinniśmy docenić, ile udało się zrobić", i nazwała dotychczasowy postęp "znaczącym". Jak tłumaczyła, dzięki jej wrześniowemu przemówieniu we Florencji udało się odblokować dalsze rozmowy, co potwierdziły przytaczane przez nią wypowiedzi europejskich przywódców, w tym polskiej premier Beaty Szydło.

W trakcie wystąpienia w Izbie Gmin May przyznała, że negocjacje są "skomplikowane i głęboko techniczne", ale "w końcu chodzi o ludzi i ich przyszłość".

Brytyjska premier powtórzyła, że ceni sobie "wyjątkowy" wkład obywateli Unii Europejskiej w rozwój Wielkiej Brytanii, dodając, że rząd "chce, aby zostali" także po Brexicie.

W najtrudniejszej do rozwiązania dyskusji dotyczącej zobowiązań finansowych rządu w Londynie wobec UE, May podkreśliła, że porozumienie w tej kwestii będzie możliwe dopiero wtedy, gdy znane będą szczegóły przyszłych relacji pomiędzy obiema stronami. Przypomniała jednak, że w trakcie przemówienia we Florencji zagwarantowała, że Wielka Brytania "wypełni swoje zobowiązania", a także że żaden kraj nie będzie musiał zapłacić więcej ani stracić żadnych pieniędzy obiecanych w ramach obecnej wieloletniej perspektywy finansowej do 2020 roku.

Jednocześnie zaznaczyła, że podchodzi "z ambicją i optymizmem" do kolejnych negocjacji, mówiąc o dalszych relacjach pomiędzy Wielką Brytanią a UE opartych na "fundamentalnych przekonaniach, które podzielamy, m.in. wolnym handlu, ścisłej konkurencji i wysokich standardach regulacyjnych".

Szefowa rządu omówiła także konkluzje ze szczytu Rady Europejskiej dotyczące kryzysu migracyjnego, relacji z Turcją, zagrożenia ze strony Korei Północnej, a także porozumienia nuklearnego z Iranem.

Odnosząc się do wystąpienia May, lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn ocenił, że ma wrażenie utknięcia w czasie niczym w filmie "Dzień świstaka" z 1993 roku. Jak ocenił, premier po raz kolejny powtórzyła jedynie szereg zwrotów, ale "jasno widać, że utknęliśmy w impasie".

Corbyn skrytykował także Unię Europejską, mówiąc, że "niektórzy po stronie UE powinni przestać mówić mediom o astronomicznych i nieakceptowalnych kwotach", które Londyn miałby ich zdaniem obowiązek wpłacić do unijnego budżetu w ramach procesu Brexitu.

 

  Komentarze


  • Jarek
   24 października 2017, 10:24

   Dokladnie! Bhaha po uciekali I uciekac beda ten kraj I tak jest najsilniejszy najtanszy I bedzie zawsze a w eu w tej chwili jest wiekszy burdel niz w U.K. Pozdro!

  • Stalin
   24 października 2017, 10:27

   Co ty walisz cymbale nie znasz sie na polityce to nie cweluj jełopie bo nie masz o tym nie zielonego ale nawet szarego pojęcia matole- wolny. Nikt tu nie ujada tylko potrzeba troche wiedzy i obycia mongolien boy!

  • Dar.
   24 października 2017, 11:20

   jurek Burdel to masz w głowie i domu jełopie.

  • THC
   24 października 2017, 12:09

   Duzo juz pojechalo, widzialem jak pakowali torby w krate. Reszta bedzie odkladac z minimum wage ile sie da, zeby przynajmniej wrocic w nowym dresie lonsdale po brexicie.

  • Czytelnik
   24 października 2017, 13:23

   Malo ktury ma taka kase jak ja czy Thc

  • Tata
   24 października 2017, 15:37

   Ktury przez u otwarte. Co za debil...

  • THC
   24 października 2017, 20:56

   @Tata: alright maaaaaaaaaaaaaate? :D

  • Xyxy
   24 października 2017, 21:40

   Czytelnik + THC = Ten sam pajac o dwóch nazwach.Nikt takich byków nie sadzi,jak On.Nasz zarobas po zawodówce.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama