Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Martwe foki na plaży w Gdyni. "Miały pętle na szyjach"

Martwe foki na plaży w Gdyni.
O znalezieniu martwych zwierząt poinformowała organizacja WWF
Dwie martwe foki znaleziono na plaży w Gdyni Oksywiu. Jak podaje WWF Polska, zwierzęta znaleziono z pętlą na szyjach, obciążone cegłą. Dodatkowo były okaleczone. Prokuratura bada już sprawę.
Reklama

O znalezieniu martwych zwierząt poinformowała dzisiaj na jednym z komunikatorów internetowych organizacja WWF zajmująca się ochroną środowiska. "Dwie martwe foki z pętlą na szyi obciążone cegłą zostały odnalezione w Oksywiu" – podano we wpisie, dodając, że o sprawie zawiadomiono policję i prokuraturę.

Informację potwierdził rzecznik prasowy gdyńskiej policji Krzysztof Kuśmierczyk. Wyjaśnił, że zwierzęta znaleziono w sobotę na oksywskiej plaży. "Sprawą zajmuje się komisariat w Oksywiu" – poinformował Kuśmierczyk.

Postępowanie prowadzone jest pod kątem art. 35 ustawy o ochronie zwierząt, który mówi, że "kto zabija, uśmierca zwierzę podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Michał Krause – jeden z koordynatorów Błękitnego Patrolu WWF Polska - wyjaśnił, że organizację zawiadomili o martwych zwierzętach spacerowicze. "Na miejsce przyjechał nasz wolontariusz, który powiadomił Stację Morską w Helu" – wyjaśnił Krause.

Według danych z 2014 roku w Bałtyku żyło ponad 32 tys. fok szarych. Liczba tych morskich ssaków - m.in. dzięki licznym programom podejmowanym przez przyrodników i naukowców - systematycznie rośnie: na przełomie lat 70. i 80. XX w. w akwenie było ich tylko 3-4 tys., podczas gdy na początku XX w. Bałtyk zamieszkiwało około 100 tys. tych ssaków.

W Polsce liczne zabiegi mające na celu powiększanie foczej populacji w Bałtyku prowadzi działająca w Helu, a będąca częścią Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry. Stacja współpracuje z WWF Polska, która prowadzi m.in. akcję Błękitny Patrol WWF. W jej ramach zespół wolontariuszy mieszkających wzdłuż wybrzeża monitoruje plaże, aby w razie potrzeby pomóc m.in. znajdowanym tam fokom i morświnom.

Członkowie WWF apelują, aby w razie natrafienia na plaży na żywe lub martwe zwierzę zadzwonić na numer Błękitnego Patrolu (795 536 009) lub do Stacji Morskiej IOUG w Helu (601 889 940).

 

  Komentarze


  • Gosc 033
   28 maja, 13:31

   takiemu co to zrobil tez bym go tak potraktowal z wiekszym ciezarem niech sobie poplywa i tez petle na szyi z ciezarkiem 0,5 tony ;) ...

  • Troll
   28 maja, 15:05

   Dlaczego właściciele masarni i ubojni nie odpowiadają z art35 o ochronie zwierząt. 🤪🤪🤪🤪🤪🤪

  • Do oszołoma muhamada
   28 maja, 21:08

   spakowany? daj namiar to wysle torby!

  • J23
   29 maja, 00:54

   Oj Kaszebe Kaszebe, rozumiem ze ciezko pracujecie zeby zlowic rybe a foki tez maja na nia ochote ale tak juz jest w naturze ze glodne zwierze musi sobie upolowac zeby przezyc, wprost przeciwnie do ludzi ktorzy poluja i zabijaja dla zabawy i zaspokojenia chorego ego!!! pobic i odgonic nie wystarczylo no to kamien u szyi i na dno niech zdycha taaak? Smutne to bardzo i az mi sie scyzoryk w kieszeni otwiera jak to czytam, feeee nieladnie wstdydzcie sie....

  • Mir
   29 maja, 09:05

   Znalezc ich, wypatroszyc, a potem rzucic do wody z kamieniem na szyi!!!!! Co to w ogole sie dzieje w tej polsce z przyroda, ze zwierzetami?! Jak spuszczenie tej wody ostatnio, puszcza bialowieska! Pis zostawi gola ziemie, zero szacunku dla natury

  • THC
   31 maja, 13:20

   Wszystko jest jasne. To kolejny zeby tylko pieniadze zarobic. Gdynia/Gdansk to jakies 90% plebs! Rybacy z Gdansk/Gdynia w Londynie spakowani? hue hue hue

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.09.2018
  GBP 4.799 złEUR 4.294 złUSD 3.651 złCHF 3.777 zł

  Sport


  Reklama