Marit Bjoergen will start in the memorial of her tragically deceased friend

Marit Bjoergen przed rokiem zakończyła karierę. (Fot. Getty Images)
On May 1, the memorial of the Norwegian cross-country skier Vibeke Skofterud will be organized, which died on July 29 in the case of a water scooter. The famous Marit Bjoergen will start here, she finished her career a year ago and on March 23 gave birth to her second child.

Zawody organizowane przez klub macierzysty Skofterud, Slitu IL w Edisberg składają się z głównego biegu na 20 kilometrów techniką klasyczną oraz biegów na krótszych dystansach w różnych kategoriach wiekowych.

Na liście startowej znalazł się też pierwszy syn Bjoergen Marius, który wystartuje w klasie 3-latków na 500 metrów.

"Obecność na tych zawodach jest dla mnie oczywista i pomimo że start nastąpi w nieco ponad miesiąc po porodzie nie będzie z tym dla mnie żadnego problemu. Marius z kolei, który ma już trzy lata i trzy miesiące całkiem dobrze radzi sobie na swoich małych nartach i lubi na nich biegać" - stwierdziła Bjoergen, która jest członkiem zarządu fundacji pamięci Skofetrud.

Prezes fundacji Tormod Skofterud, brat tragicznie zmarłej biegaczki poinformował, że w zawodach wezmą udział największe nazwiska norweskich biegów. "Najbardziej jednak cieszę się z uczestnictwa Marit. To że zdecydowała się na start to wielka rzecz biorąc pod uwagę niedawny poród" - podkreślił.

Vibeke Skofterud, mistrzyni olimpijska w sztafecie w Vancouver (2010) i była rywalka Justyny Kowalczyk w mistrzostwach świata zdobyła cztery medale w tej konkurencji, dwa złote, srebrny i brązowy. W 2012 roku wygrała szwedzki 90-kilometrowy Bieg Wazów. W styczniu 2014 roku zakończyła karierę reprezentacyjną i zajęła się maratonami narciarskimi w norweskim zespole zawodowym Team Santander.

Karierę zakończyła definitywnie w sierpniu 2015 roku. W październiku członkiem tego zespołu na jej miejsce została Justyna Kowalczyk.

Bjoergen jest najbardziej utytułowanym uczestnikiem zimowych igrzysk olimpijskich, w których zdobyła 15 medali w tym osiem złotych, cztery srebrne i trzy brązowe. W mistrzostwach świata stała na podium 26 razy w tym 18 na najwyższym stopniu. Cztery razy wygrała Puchar Świata w punktacji generalnej i odniosła 114 zwycięstw indywidualnych. Karierę zakończyła po zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu (2018).