Manchester City mistrzem Anglii!

Puchar Anglii po raz kolejny w rękach piłkarzy Manchesteru City (Fot. Getty Images)
Piłkarze Manchesteru City pokonali na własnym boisku West Ham United 2:0 w ostatniej kolejce angielskiej ekstraklasy i zapewnili sobie mistrzowski tytuł.
Na jedną kolejkę przed zakończeniem rozgrywek "The Citizens" mieli na koncie 83 punkty i o dwa wyprzedzali Liverpool. W Premier League przy równej liczbie punktów decyduje bilans bramek, ale podopieczni Manuela Pellegriniego pewnie pokonali West Ham United i porównywanie dorobków bramkowych nie było konieczne. Gole dla City zdobyli Samir Nasri (39') i Vincent Kompany (49').

Liverpool natomiast pokonał na własnym boisku Newcastle 2:1, a goście kończyli spotkanie w dziewiątkę po czerwonych kartkach dla Sholi Ameobiego i Paula Dummetta. Wszystkie trzy bramki były autorstwa gospodarzy; wynik otworzył Martin Skrtel golem samobójczym w 20. minucie. Po przerwie wyrównał Daniel Agger (63'), a dwie minuty później zwycięską bramkę zdobył Daniel Sturridge. Przy obu trafieniach asystował kapitan Steven Gerrard.

Jednak kilkanaście dni temu "The Reds" byli w najlepszej sytuacji, ale piłkarze z Liverpoolu najpierw przegrali u siebie z Chelsea 0:2, a następnie zremisowali 3:3 z Crystal Palace, choć do 79. minuty prowadzili 3:0.

Tymczasem Manchester City nie marnował swoich szans. Najpierw "The Citizens" pokonali Crystal Palace 2:0, następnie Everton 3:2, a w środę - w zaległym spotkaniu - nie dali szans Aston Villi (4:0). Dzięki temu awansowali na pierwsze miejsce i pozostali na nim po ostatniej kolejce.
To czwarty w historii tytuł Manchesteru City. Ostatnio triumfował dwa lata temu, kiedy zgromadził tyle samo punktów co Manchester United, ale "The Citizens" mieli lepszy bilans bramkowy od lokalnego rywala.

"Nie mogliśmy tego powtórzyć. W tym roku byliśmy naprawdę silni wtedy, kiedy to było konieczne" - powiedział bramkarz City Joe Hart.

Na trzeciej pozycji rozgrywki zakończyła Chelsea Londyn, która w niedzielę przegrała na wyjeździe z Cardiff City 1:2. Na czwartej pozycji - oznaczającej grę w kwalifikacjach Ligi Mistrzów - pozostał Arsenal Wojciecha Szczęsnego i Łukasza Fabiańskiego. "Kanonierzy" z tym drugim w bramce pokonali na wyjeździe Norwich City 2:0. Szczęsny natomiast podobnie jak Petr Cech z Chelsea, zakończył sezon z 16 meczami bez straconej bramki, co stawia ich na czele tej klasyfikacji.

Dopiero na siódmym miejscu sezon zakończył ubiegłoroczny mistrz Manchester United, który zremisował 1:1 z Southampton z Arturem Borucem w bramce.

Ligę opuszczają Cardiff City, Fulham i Norwich. Miejsce spadkowiczów zajmą Leicester (drużyna Marcina Wasilewskiego) i Burnley. Trzeci zespół zostanie wyłoniony w barażach.