Manchester City go top after Gündogan turns on style in 5-0 rout of West Brom

Gundogan - autor jednej z bramek. (Fot. Getty Images)
Manchester City became the ninth team to top the Premier League this season but while Pep Guardiola claimed the table is the last thing he will look at, his team appear set to stay significantly involved in this title race. The numbers behind this victory are staggering but barely do justice to how superior Guardiola’s team were to humbled West Brom.

Piłkarze City już do przerwy prowadzili 4:0 po dwóch trafieniach reprezentanta Niemiec Ilkaya Gundogana oraz po jednym Portugalczyka Joao Cancelo i Algierczyka Riyada Mahreza. W 57. minucie wynik ustalił Raheem Sterling. W drużynie gospodarzy Kamil Grosicki nie znalazł się nawet na ławce rezerwowych.

Podopieczni Pepa Guardioli odnieśli 11. zwycięstwo z rzędu, licząc też inne rozgrywki. Z kolei West Bromwich wyrównał niechlubny rekord Aston Villi z grudnia 1935 roku, tracąc 22 bramki w pięciu kolejnych meczach ekstraklasy na własnym stadionie.

Na innych boiskach wystąpiło trzech Polaków. Southampton Jana Bednarka po raz drugi w ciągu kilku dni zmierzył się na własnym stadionie z Arsenalem Londyn. W sobotę gospodarze wygrali 1:0 i awansowali do 1/8 finału Pucharu Anglii, eliminując obrońców trofeum. We wtorek "Kanonierzy" wzięli rewanż, wygrywając 3:1.

West Ham United, z bramkarzem Łukaszem Fabiańskim, wygrał na wyjeździe w małych derbach Londynu z Crystal Palace 3:2, a Leeds United, z Mateuszem Klichem (grał od 56. minuty), również na wyjeździe pokonał Newcastle United 1:0.

W czwartek w hicie 20. kolejki broniący tytułu Liverpool zmierzy się w Londynie z Tottenhamem Hotspur. Brak zwycięstwa byłby poważnym ciosem dla broniących tytułu podopiecznych Niemca Juergena Kloppa. W ostatnich czterech kolejkach "The Reds" nie zdobyli ani jednej bramki i wywalczyli zaledwie dwa punkty.