Man Utd book place in UEFA Europa League semi final

Manchester United długo męczył się w Kolonii z FC Kopenhaga. (Fot. Getty Images)
Manchester United have secured a place in the semi-finals of the 2019/20 UEFA Europa League by beating FC Copenhagen in Cologne on Monday night.

Od ćwierćfinałów obecnej edycji LE zespoły nie rywalizują - jak dotychczas, z wyjątkiem dwóch par 1/8 finału - systemem mecz i rewanż na swoich stadionach, ponieważ pandemia koronawirusa doprowadziła do znaczącego opóźnienia piłkarskich rozgrywek na świecie. Zamiast tego rozstrzygnięcia muszą zapaść po jednym spotkaniu na neutralnym terenie.

Mecze odbywają się bez udziału publiczności w czterech niemieckich miastach: Duisburgu, Duesseldorfie, Gelsenkirchen oraz Kolonii. Ta ostatnia będzie też gospodarzem finału 21 sierpnia.

We wczorajszych ćwierćfinałach nie było niespodzianek, choć Manchester United długo męczył się w Kolonii z FC Kopenhaga. Wprawdzie w końcówce pierwszej połowy Mason Greenwood trafił do siatki duńskiego zespołu, ale po analizie VAR nie uznano bramki zawodnika MU z powodu spalonego.

W ciągu 90 minut gole nie padły, więc sędzia zarządził dogrywkę. Już na jej początku "Czerwone Diabły" miały rzut karny. Do piłki podszedł prezentujący ostatnio wysoką formę Portugalczyk Bruno Fernandes, który w 95. minucie zapewnił zwycięstwo swojej ekipie.

Fernandes z siedmioma golami jest najlepszym strzelcem obecnej edycji Ligi Europy.

Mniej kłopotów z awansem miał Inter Mediolan. Spisujący się bardzo dobrze po pandemii włoski klub (zdobył wicemistrzostwo kraju) w przeciwieństwie do zespołu z Leverkusen miał już zapewniony awans do Ligi Mistrzów, ale nie odpuszcza walki o triumf w Lidze Europy.

W poniedziałek w Duesseldorfie prowadził w 21. minucie już 2:0 po golach Nicolo Barelli (precyzyjny strzał z 16 metrów) oraz napastnika reprezentacji Belgii Romelu Lukaku. Ten drugi popisał się ekwilibrystycznym zagraniem - zdobył bramkę praktycznie w pozycji leżącej, naciskany przez obrońcę rywali.

Chwilę później kontaktowego gola dla Bayeru strzelił uznawany za przyszłość niemieckiego futbolu Kai Havertz. Do końca wynik już się nie zmienił.

Dwa pozostałe ćwierćfinały odbędą się dzisiaj. Ciekawie może być w Duisburgu, gdzie chwaleni za postawę w angielskiej ekstraklasie piłkarze Wolverhampton Wanderers zagrają z Sevillą (to spotkanie wyłoni rywala dla Manchesteru United). Natomiast w Gelsenkirchen zmierzą się Szachtar Donieck i FC Basel. Zwycięzca zagra w półfinale z Interem.