Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Małżeństwa wpółaranżowane coraz popularniejsze w Indiach

Małżeństwa wpółaranżowane coraz popularniejsze w Indiach
W Indiach praktyka aranżowanych małżeństw pozostaje codziennością. (Fot. Getty Images)
W indyjskich miastach coraz więcej kobiet wybiera mężów spośród kilku kandydatów proponowanych przez rodziców. W kraju wciąż jednak przeważają małżeństwa w pełni aranżowane, a wzrost gospodarczy podniósł oczekiwania co do wysokości posagu - wynika z raportu ONZ.
Reklama
Reklama

Najnowszy raport, opracowany przez podmiot ONZ Kobiety (UN Women), zwraca uwagę na częściowe odchodzenie w dużych miastach od małżeństw w pełni aranżowanych. Kobiety mają do wyboru kilku kandydatów, a nie - jak wcześniej - tylko jednego.

Kobiety, które zdecydowały się na małżeństwa wpółaranżowane lub małżeństwa z miłości, trzy razy częściej współdecydują o wydatkach rodzinnych, momencie zajścia w ciążę i liczbie dzieci niż w pełni aranżowanych małżeństwach. Rzadziej doświadczają też przemocy ze strony męża.

"W Indiach praktyka aranżowanych małżeństw pozostaje codziennością. W tradycyjnych małżeństwach, aranżowanych przez rodziców, kobiety mają mało do powiedzenia przy wyborze męża i mogą spotkać go po raz pierwszy dopiero w dniu ślubu" - piszą autorzy raportu.

"Rzeczywiście większość moich koleżanek wybiera sobie męża z kandydatów podsuwanych przez rodziców" - potwierdza 37-letnia Geeta Sharma z Gurgaon, miasta satelickiego Delhi. "Zazwyczaj mamy znajdują swoim córkom potencjalnych mężów na specjalnych portalach internetowych lub z ogłoszeń w gazetach" - opisuje. Dodaje, że w mniejszych miejscowościach kandydaci częściej znajdowani są poprzez sieć znajomości towarzyskich.

Kobiety, które posiadają ziemię i inne nieruchomości, cieszą się większą niezależnością. (Fot. Getty Images)

"Wielu młodych ludzi przyjeżdża jednak do takiego miasta jak Delhi na studia lub do pracy i nie ma takich sieci znajomości" - wyjaśnia z kolei Lalita Pandey, 25-letnia studentka z Delhi. "Wtedy człowiek szuka sobie sam partnera. Często jednak rodzice nie dają na to czasu i jest się pod wielką presją, żeby wyjść za mąż. Mnie mama założyła bez mojej wiedzy kilka profili na różnych portalach, gdzie szuka się męża" - opowiada.

Pandey podkreśla, że zmiany dotyczą tylko klasy średniej, znacznie zamożniejszej części społeczeństwa. "Na wsiach mała jest szansa na małżeństwo z miłości" - ocenia.

Zdaniem autorów raportu ONZ, kobiety, które posiadają ziemię i inne nieruchomości, cieszą się większą niezależnością i ochroną przed przemocą ze strony partnera. Łatwiej im też uciec z takiego związku.

Jednak w skali całego kraju tylko ok. 17-26 proc. kobiet w wieku 15-49 lat zarabia lub ma dochód, którym mogą same dysponować. Większość jest uzależniona finansowo od mężów, ojców, teściów i dalszej rodziny.

"Zarówno w Chinach, jak i Indiach obserwuje się malejący odsetek kobiet wśród pracowników, w czasie gdy te kraje przeżywają ogromny wzrost gospodarczy" - ocenia raport. W latach 1997-2018 udział indyjskich kobiet w sile roboczej tego kraju spadł o 6,9 proc., najwięcej na świecie.

Raport ONZ zwraca uwagę na powszechną praktykę przekazywania posagu rodzinie męża. Zakazana w Indiach praktyka, w przeszłości częściej spotykana w wyższych kastach, jest teraz udziałem również niższych kast oraz indyjskich chrześcijan i muzułmanów. Autorzy twierdzą, że do tego zjawiska przyczynił się rozwój gospodarczy - posag stał się "publiczną manifestacją zamożności".

"Podarunki, które były kiedyś dobrowolne lub symboliczne, stały się obowiązkowe, a ich wartość gwałtownie wzrosła" - można przeczytać w raporcie. Eksperci twierdzą, że posag stał się głównym warunkiem zawarcia małżeństwa. Niespełnienie wymagań rodziny męża może doprowadzić do przemocy wobec kobiety głównie ze strony męża i teściowej.

Rządowe dane o zabójstwach kobiet w Indiach w 40-50 proc. przypadków wskazują na sprawy związane z posagiem.

Raport zwraca uwagę, że liczba rozwodów podwoiła się w ostatnich dwóch dekadach, lecz rozwódki stanowią ledwie 1,1 proc. indyjskich kobiet. Prawo do podziału majątku i alimentów nie jest należycie egzekwowane przez system sądowniczy i policję.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama