Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Make sure you know the facts about the EU Settlement Scheme

Make sure you know the facts about the EU Settlement Scheme
Burmistrza Londynu przestrzega przed krążącymi mitami, które dotyczą składania wniosków w programie EU Settlement Scheme. (Fot. Getty Images)
With the UK due to leave the EU at the end of this month, the Mayor of London, Sadiq Khan, wants to make sure European Londoners have all the information they need in order to continue calling London their home.
News available in Polish

Biuro burmistrza Londynu przestrzega przed krążącymi mitami, które dotyczą składania wniosków w programie EU Settlement Scheme.

"Pamiętaj - jeśli nie masz pewności, czy Ty lub osoby, które znasz, musicie złożyć wniosek o settled status, skorzystajcie z naszego internetowego narzędzia sprawdzania uprawnień i dowiedzcie się wszystkiego w ciągu kilku minut" - przypomina City Hall.

Jednocześnie burmistrz skonsultował się z prawnikiem, aby obalić najczęstsze mity na temat EU Settlement Scheme.

Mit numer 1: "Mieszkam w Wielkiej Brytanii bardzo długo, więc program osiedleńczy mnie nie dotyczy"

Biuro burmistrza wyjaśnia, że bez względu na to, jak długo tu mieszkasz, nadal będziesz musiał złożyć wniosek o przyznanie "settled status", jeśli chcesz pozostać w Wielkiej Brytanii. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której obywatel UE posiada już status, który uprawnia go do pozostania na Wyspach, np. Indefinite Leave to Remain (status ten był przyznawany Polakom przed 2004 rokiem oraz obywatelom krajów niezrzeszonych w UE). Osoby, które mają rezydenturę stałą, wciąż muszą się rejestrować w systemie "settled status".

Ostateczny termin składania wniosków w EU Settlement Scheme upływa 30 czerwca 2021 r. (Fot. Getty Images)

Mit numer 2: "Jestem w związku małżeńskim z obywatelem brytyjskim, więc nie muszę ubiegać się o settled status"

Nawet jeśli Twój mąż/żona jest obywatelem brytyjskim, nadal musisz złożyć wniosek o przyznanie "settled status" (lub "pre-settled status") i udowodnić, że mieszkałeś w Wielkiej Brytanii przed 31 grudnia 2020 r.

Mit numer 3: "Moje dzieci urodziły się w Wielkiej Brytanii, więc od urodzenia są obywatelami brytyjskimi"

"Nie zawsze tak jest. Jeśli Twoje dziecko urodziło się w Wielkiej Brytanii, ale w chwili porodu żadne z rodziców nie było obywatelem brytyjskim ani nie posiadało statusu Indefinite Leave to Remain, wówczas w świetle prawa nie urodziło się ono w Wielkiej Brytanii i będzie musiało złożyć wniosek o przyznanie settled status. Na naszej stronie możesz dowiedzieć się więcej o tym, czy dziecko jest już oficjalnie Brytyjczykiem" - wyjaśnia londyński City Hall.

Ostateczny termin składania wniosków w EU Settlement Scheme upływa 30 czerwca 2021 r. Biuro burmistrza uruchomiło bezpłatne centrum online, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat prawa do pobytu w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Z kolei najbliższe spotkanie, podczas którego można uzyskać bezpłatne porady od ekspertów prawnych i doradców imigracyjnych, odbędzie się 25 stycznia w Wembley.

Czytaj więcej:

Ambasador RP w BBC 4 o rejestracji Polaków i powrotach do kraju

Aplikacja o Settled Status: Wciąż wiele znaków zapytania

Kilka rzeczy, które Brytyjczycy mogą robić w UE po 31 stycznia 2020 r.

Szefowa KE uspokaja: Obywatele UE po Brexicie do końca życia mogą mieszkać w UK

    Rates by NBP, date 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł

    Sport