Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Majówka z lockdownem. Coraz gorsze nastroje w branży

Majówka z lockdownem. Coraz gorsze nastroje w branży
Polski rząd zamknął branże turystyczną na majówkę. Czy w majowy weekend molo w Sopocie będzie świecić pustkami...? (Fot. Getty Images)
Decyzja o przedłużeniu obostrzeń na majówkę, choć spodziewana, znacznie pogorszyła nastroje w polskiej branży turystycznej. Zdecydowana większość właścicieli obiektów noclegowych swoją przyszłość widzi w czarnych barwach, a jeśli zamrożenie turystyki potrwa do wakacji, blisko połowa z nich rozważa zamknięcie biznesu - wynika z ankiety platformy Noclegi.pl.
Reklama
Reklama

Na ankietę Noclegi.pl, zrealizowaną po ogłoszeniu decyzji o utrzymaniu obostrzeń dla turystyki na weekend majowy, odpowiedziało ponad 400 właścicieli obiektów noclegowych.

"Zapytaliśmy między innymi o nastrój w branży. Aż 90 proc. ankietowanych odpowiedziało, że pesymistycznie patrzą na dalszą możliwość prowadzenia swojego biznesu" - wyjaśnia Natalia Jaworska z Noclegi.pl.

Chociaż ponad połowa (53,9 proc.) przyznaje, że skorzystała z rządowej pomocy w ramach tarcz antykryzysowych, to bardzo zbliżony odsetek - 52,3 proc. właścicieli obiektów zmuszony był zredukować zatrudnienie w ciągu ostatniego roku.

"Spora grupa, bo 16 proc. właścicieli oddaje maj walkowerem i nie będzie przyjmować na ten czas rezerwacji. Trochę lepiej jest w czerwcu. Na pytanie o poziom rezerwacji w ostatnim miesiącu przed wakacjami blisko 30 proc. procent respondentów przyznaje, że już teraz ma zarezerwowanych powyżej 20 proc. dostępnych miejsc, a liczba ankietowanych, którzy nie planują otwierać obiektu w tym czasie spada do 7 proc." - relacjonuje wyniki ankiety ekspert Noclegi.pl i dodaje, że cała nadzieja w wakacjach, o ile nie będzie żadnych restrykcji w tym czasie.

Aż 46,9 proc. respondentów rozważa całkowite zamknięcie biznesu, jeśli lockdown miałby powrócić w okresie wakacyjnym. Jeśli jednak tak się nie stanie, wciąż jest szansa na odbicie dla branży. Już teraz ponad 1/3 obiektów odnotowała obłożenie na poziomie powyżej 20 proc. miejsc, a 13 proc. ankietowanych deklaruje, że mają zarezerwowane powyżej 50 proc. wakacyjnych noclegów.

"Rezerwacji na wakacje wciąż przybywa, zawsze też dochodzi ich wiele na ostatnią chwilę, tak więc sezon wakacyjny może przynieść wytchnienie dla branży. Potrzebne są jednak wyraźne sygnały, co do tego, jak będą wyglądać obostrzenia w Polsce w czasie wakacji. W przeciwnym wypadku Polacy, szczególnie ci już zaszczepieni, wybiorą zagraniczne wakacje, korzystając z rosnącej z dnia na dzień oferty turystycznej na ten sezon" - podkreśla Jaworska.

Konieczność konkurowania o turystów z innymi rynkami powoduje, że aż 62,5 proc. właścicieli obiektów nie zamierza podnosić cen, a raczej zachować je na obecnym poziomie, zbliżonym do cen z ostatnich dwóch lat. Cenę zamierza podnieść 31,3 proc. ankietowanych, a obniżyć - zaledwie 6,2 proc. ankietowanych.

Czytaj więcej:

Czy turystyka w czasie pandemii jest możliwa? Holandia rozpoczyna eksperyment

Szef Ryanair: "Nie słuchajcie rządu UK i rezerwujcie zagraniczne wakacje"

"Rzeczpospolita": Powtórka wakacji z Covid-19

Wakacje w Europie: W Hiszpanii bez masek na plaży, do Grecji po zaszczepieniu lub z testem

Szef TUI: Sezon letnich wakacji może być uratowany

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.03.2024
    GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama