MŚ w łyżwiarstwie figurowym: Troje biało-czerwonych wystąpi w Saitamie

Kaliszek i Spodyriew (Fot. Getty Images)
Troje reprezentantów Polski wystąpi w mistrzostwach świata w łyżwiarstwie figurowym, które dzisiaj rozpoczynają się w japońskiej Saitamie. Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew, po piątym miejscu w mistrzostwach Europy, będą walczyli w tańcach na lodzie o miejsce w pierwszej dziesiątce.

W Japonii, poza eksportowym w ostatnich latach duetem Axla Toruń, wystąpi tylko solista Igor Rezniczenko (GKS Stoczniowiec Gdańsk). Polska nie wystawi w mistrzostwach świata solistki oraz pary sportowej.

Za rok Polskę będzie mogła reprezentować Jekatierina Kurakowa, która w sierpniu uzyska zgodę Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU) na start w biało-czerwonych barwach w zawodach międzynarodowych. Już teraz urodzona w 1992 roku w Rosji zawodniczka prezentuje poziom pozwalający myśleć o zajęciu miejsca w najlepszej dziesiątce mistrzostw świata.

O taką lokatę, która byłaby najlepszym startem w karierze, w Japonii mogą powalczyć mający znakomity sezon Kaliszek i Spodyriew. Dotychczas w mistrzostwach świata najwyższe miejsce zajęli dwa lata temu, gdy ukończyli rywalizację na 14. pozycji. Po piątym miejscu w Europie podopieczni Sylwii Nowak-Trębackiej mają realną szansę na znaczne poprawienie tej lokaty, chociaż, jak zawsze podkreśla była łyżwiarka - jest wiele par na wyrównanym poziomie i nawet najmniejszy błąd w jednym z programów może powodować spadek w klasyfikacji o kilka lokat.

Rezniczenko ma 24 lata i pochodzi z Ukrainy. Polskę reprezentuje na arenie międzynarodowej od 2015 roku. W 2017 roku zajął w mistrzostwach świata 29. miejsce, a rok temu 36.

W Japonii o medale powalczy 40 solistek, 35 solistów, 27 par tanecznych i 19 par sportowych. Złote medale mistrzostw świata w 2018 roku w Mediolanie zdobyli reprezentujący USA solista Nathan Chen, Kanadyjka Kaetlyn Osmond, niemiecka para sportowa Alona Sawczenko i Bruno Massot, a w konkurencji par tanecznych Francuzi Gabriella Papadakis i Guillaume Cizeron (trzykrotni mistrzowie świata).