MŚ siatkarzy: Pierwsza porażka Polaków

To pierwsza przegrana Polaków w tych mistrzostwach - czy "odrobią" straty w dzisiejszym meczu z Włochami? (Fot. Getty Images)
Polscy siatkarze przegrali pierwszy mecz w mistrzostwach świata. W łódzkiej Atlas Arenie ulegli wczoraj triumfatorom tegorocznej Ligi Światowej Amerykanom 1:3 (27:29, 22:25, 27:25, 23:25) w pierwszym spotkaniu 2. fazy turnieju.

Pierwszy pojedynek reprezentacji Polski w drugiej fazie siatkarskich mistrzostw świata nie zgromadził w łódzkiej Atlas Arenie kompletu widzów. Organizatorzy spodziewali się 13 tys. kibiców, jednak frekwencja była nieco niższa. Mecz oglądało 10 600 osób, wśród których byli m.in. premier Donald Tusk, wicepremier Janusz Piechociński i najlepszy aktualnie polski tenisista Jerzy Janowicz.

"W naszym kraju siatkówka nie ma szans na takie zainteresowanie jak w Polsce, bo jest to u nas sport niszowy” – mówił przed meczem z Polską trener USA John Sperow. Różnica w zainteresowaniu kibiców nie przeszkodziła jednak Amerykanom wygrać z biało-czerwonymi, dla których była to pierwsza porażka w turnieju.

W pierwszej partii Polacy obronili cztery piłki setowe, by jednak ulec Amerykanom 27:29. Wcześniej podopieczni Stephane’a Antigi musieli odrobić sześciopunktową stratę do rywali, którzy we wczorajszym spotkaniu bardzo wysoko zawiesili poprzeczkę gospodarzom turnieju. Takich problemów jak z ekipą USA biało-czerwoni nie mieli z żadnym z przeciwników z pierwszej fazy mistrzostw.

Po ataku Matthew Andersona i autowym bloku Polaków zespół USA prowadził w pierwszym secie 13:10, a kilka minut później już 20:14. Przy stanie 21:17 trener Polaków zakwestionował prawidłowość kolejnego punktu zdobytego przez rywali. Jego zdaniem przy ataku zawodnik USA przekroczył linię środkową. Potwierdziła to analiza wideo, po której biało-czerwoni zmniejszyli straty do trzech punktów.

Później, dzięki dobrej zagrywce Michała Winiarskiego i skutecznemu w ataku Michałowi Kubiakowi, udało się doprowadzić do remisu 23:23. W emocjonującej końcówce Polacy nie zdołali jednak wyjść na prowadzenie i ograniczali się do obrony kolejnych piłek setowych. Cztery uratowali, ale przy stanie 27:27 popełnili dwa błędy. Najpierw po zagrywce Piotra Nowakowskiego piłka zatrzymała się na siatce, a w kolejnej akcji siatki dotknęli polscy zawodnicy i goście mogli się cieszyć z wygranego seta.

Amerykanie także w kolejnej partii okazali się lepsi. Tym razem biało-czerwoni dotrzymywali kroku rywalom do stanu 19:19, jednak decydujący fragment seta przebiegał już pod dyktando rywali. Goście zdobyli trzy punkty z rzędu i mogli sobie pozwolić na grę "punkt za punkt”. Zakończył ją David Lee, po którego ataku ekipa USA wygrała 25:22.

W dwóch zwycięskich setach graczom USA nie przeszkadzał fakt, że częściej od Polaków tracili punkty po własnych błędach. W pierwszym secie w ten sposób oddali 8 pkt. (przy siedmiu błędach biało-czerwonych), a w drugim aż 12 (przy czterech błędach Polaków).

I właśnie błędy Amerykanów miały duży wpływ na wynik trzeciego seta. Jego początek należał do Polaków, którzy objęli prowadzenie 2:0 i dwupunktową przewagę utrzymali do pierwszej przerwy technicznej (8:6). Na kolejnej mieli trzy punkty więcej od rywali (16:13), jednak po wznowieniu gry sytuacja szybko uległa zmianie. Po asie serwisowym Taylora Sandera trener Antiga poprosił o przerwę, bo był to już czwarty z rzędu punkt zdobyty przez Amerykanów, którzy objęli prowadzenie 17:16. Później był fragment wyrównanej gry, po którym Polacy znów uzyskali trzypunktową przewagę (23:20). Błyskawicznie ją jednak roztrwonili.

Przy stanie 23:22 Antiga znów przerwał grę, jednak po chwili był już remis 23:23. Po kolejnej akcji hala zamarła, a Amerykanie cieszyli się z kolejnego punktu. Okazało się jednak, że przedwcześnie, bo po wideoweryfikacji (przeprowadzonej na życzenie Antigi) wychwycono kolejny błąd graczy z USA (przekroczenie linii) i punkt przyznano biało-czerwonym. Chwilę później sytuacja się odwróciła. Wybuch radości kibiców został przerwany po kolejnej analizie wideo, która wykazała, że punkt należał się gościom. Ostatecznie po nerwowej i emocjonującej końcówce Polacy wygrali seta 27:25, a decydujący punkt atakiem ze środka zdobył Marcin Możdżonek.

Początek czwartego seta należał do gości, którzy objęli prowadzenie 3:1, ale na pierwszą przerwę techniczną schodzili mając na koncie punkt mniej od Polaków. To jednak Amerykanie znaleźli się w lepszej sytuacji w końcówce seta. Wyszli na prowadzenie 21:19 i zmusili Antigę do przerwania gry. Chwilę później, po zepsutej zagrywce Winiarskiego było 23:21 dla USA, a po skutecznym bloku Micaha Christensona goście mieli pierwszą piłkę meczową. W tym momencie polski selekcjoner znów wziął czas, po którym goście zepsuli zagrywkę. Później dwie przerwy wykorzystał trener gości. Po drugiej z nich Amerykanie mogli się już cieszyć z końcowego sukcesu, bo atak Andersona zakończył czwarta partię i całe spotkanie.

Ekipa z USA wygrała seta 25:23, a mecz 3:1.

Dzisiaj w Atlas Arenie Polska zagra z Włochami (godz. 19:25 czasu GMT), którzy rywalizację w drugiej fazie turnieju rozpoczęli od porażki 0:3 z Serbią.