Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

MPs to vote on key Brexit legislation in June, Downing Street says

MPs to vote on key Brexit legislation in June, Downing Street says
Umowa May została odrzucona już trzykrotnie. (Fot. Getty Images)
The government will bring forward a key piece of Brexit legislation at the start of next month, Downing Street has said.
Advertisement
News available in Polish

Dotychczas posłowie trzykrotnie odrzucili proponowaną umowę, każdorazowo wywołując poważne podziały w rządzącej Partii Konserwatywnej.

Służby prasowe Downing Street poinformowały o planach kolejnego głosowania po wieczornym spotkaniu premier Theresy May z liderem opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem w ramach trwających od kilku tygodni negocjacji, dotyczących znalezienia ponadpartyjnego porozumienia ws. Brexitu.

"Wieczorne rozmowy pomiędzy premier a liderem opozycji były przydatne i konstruktywne" - zaznaczono, dodając, że będą one kontynuowane w kolejnych dniach "w celu znalezienia stabilnej większości" w parlamencie.

Premier May i Jeremy Corbyn "chcą znaleźć ponadpartyjne porozumienie ws. Brexitu". (Fot. Getty Images)

Jak podkreślono, w trakcie rozmów szefowa rządu "wyraziła się jasno na temat swojej determinacji, aby doprowadzić do zakończenia rozmów i zrealizowania podjętej w referendum decyzji o wyjściu z Unii Europejskiej". "To niezbędne, jeśli Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską przed letnimi wakacjami" - dodano.

Brytyjskie media podały jednak nieoficjalnie, że pomimo trwających rozmów, opozycyjna Partia Pracy wciąż nie planuje na tym etapie poprzeć rządowej propozycji, o ile nie uda się uzyskać ustępstw dotyczących m.in. przyszłego członkostwa Wielkiej Brytanii w unii celnej.

Wcześniej trzynastu byłych ministrów zaapelowało w liście otwartym do premier May, by nie ustępowała żądaniom ze strony laburzystów, oceniając, że byłaby to "zła strategia". Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. faworyci do zastąpienia szefowej rządu Boris Johnson i Dominic Raab, a także zwolniony niedawno ze stanowiska były minister obrony Gavin Williamson.

Downing Street liczy na szybkie porozumienie ws. warunków wyjścia z Unii Europejskiej, bo pozwoliłoby to na uniknięcie kłopotliwej politycznie sytuacji, w której wybrani w przyszłym tygodniu europosłowie objęliby swoje mandaty w Parlamencie Europejskim na nową kadencję ponad trzy lata po referendum z 2016 roku i pomimo trwającego procesu opuszczenia Wspólnoty.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Advertisement