Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

MFW wzywa do przedłużenia okresu przejściowego po Brexicie

MFW wzywa do przedłużenia okresu przejściowego po Brexicie
Kristalina Georgiewa wskazała, że niepewność jest niepożądanym elementem negocjacji Wielkiej Brytanii z UE. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania i Unia Europejska nie powinny dodawać czynnika niepewności do obecnej sytuacji, wykluczając przedłużenie okresu przejściowego po Brexicie - oceniła dziś dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa.
Reklama
Reklama

"Naprawdę mam nadzieję, że wszyscy decydenci polityczni na całym świecie będą myśleć o (zmniejszeniu niepewności). W obecnej sytuacji jest ciężko, nie utrudniajmy tego (bardziej)" - przekazała stacji BBC.

Zapytana, czy doradziłaby przedłużenie rozmów handlowych, Georgiewa odparła: "Moja rada polegałaby na szukaniu sposobów na zmniejszenie tego elementu niepewności w interesie wszystkich, Wielkiej Brytanii, UE i całego świata".

Szefowa MFW wyraziła poparcie dla umowy zawartej jesienią zeszłego roku przez rząd Borisa Johnsona. Ostrzegała ona wówczas, że Brexit bez umowy zmniejszy brytyjski PKB nawet o 5 proc.

Rząd brytyjski zapisał w przyjętej w styczniu ustawie, że okres przejściowy, który ma trwać do końca 2020 r., nie może być przedłużony. Oznacza to, że jeśli Wielka Brytania i UE nie zawrą w tym czasie porozumienia handlowego, od przyszłego roku będą prowadzić handel na warunkach Światowej Organizacji Handlu, czyli obowiązywałyby cła i inne bariery handlowe. Brytyjski rząd podtrzymuje stanowisko o nieprzedłużaniu okresu przejściowego.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pochwalił Wielką Brytanią za znaczną pomoc gospodarce w czasie epidemii. (Fot. Getty Images)

Wczoraj Wielka Brytania i UE ogłosiły skrócony harmonogram przeprowadzenia trzech rund negocjacji za pomocą wideokonferencji.

Georgiewa pochwaliła również wcześnie przeprowadzoną i dobrze skoordynowaną reakcję brytyjskiego ministerstwa finansów i Banku Anglii na spowodowany koronawirusem kryzys.

"Ten bardzo silny pakiet środków pomaga Wielkiej Brytanii, ale biorąc pod uwagę znaczną rolę Wielkiej Brytanii w gospodarce światowej, w rzeczywistości pomaga wszystkim" - zauważyła.

Rząd zwiększył wydatki i obniżył podatki w ramach działań, które według szacunków będą kosztować 100 mld funtów. Zaproponował również gwarancje kredytowe dla firm na kwotę 330 mld funtów. Bank Anglii z kolei obniżył stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. i zwiększył zakupy obligacji o rekordowe 200 mld funtów.

Czytaj więcej:

Brexit: Wielka Brytania i UE podały daty negocjacji

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama