Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Łotwa 18. krajem strefy euro

Łotwa 18. krajem strefy euro
Premier Łotwy Valdis Dombrovskis na tle wzoru łotewskiej monety euro (fot. Getty Images)
1 stycznia 2014 r. Łotwa wstępuje do strefy euro i będzie 18. krajem, który zastąpi swoją walutę narodową - łata - wspólną walutą europejską. Na krok ten władze w Rydze zdecydowały się, choć poparcie Łotyszy dla wprowadzenia euro wynosi jedynie 25 procent.
Reklama
Reklama
Chwilę po północy z 31 grudnia na 1 stycznia premier Łotwy Valdis Dombrovskis, towarzystwie premiera Estonii Andrusa Ansipa, która euro przyjęła w 2011 r., uroczyście wyjął z bankomatu państwowego banku Citadele Banka w Rydze nową walutę. W ceremonii uczestniczyli także minister finansów Andris Vilks i prezes Banku Łotwy Ilmars Rimszevics.

Według agencji BNS, chęć wypłaty nowej waluty z bankomatu w noc sylwestrową wyraziło 30 procent Łotyszy.

Łotwa jest czwartym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, która wstępuje do strefy euro. Wcześnie zrobiły to już Słowenia, Słowacja i Estonia.

Euro, jako wspólna waluta europejska, zostało wprowadzone 1 stycznia 1999 roku w formie transakcji bezgotówkowych, a od 1 stycznia 2002 roku w formie gotówkowej w Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Portugalii i we Włoszech.

Później do strefy euro przystąpiły: Grecja w 2002 r., Słowenia w 2007 r., Cypr i Malta w 2008 r., Słowacja w 2009 r. i Estonia w 2011.

Licząca niewiele ponad dwa miliony ludności Łotwa, która w latach 2008-2009 pogrążona była w głębokiej recesji, gdy jej PKB spadł o 25 procent, podjęła zdecydowane działania, w tym drakońskie oszczędności i przy wsparciu finansowym ze strony UE i MFW, zdołała przystosować swą gospodarkę do wejścia do strefy euro. Spełniła wszystkie kryteria z Maastricht. Inflacja w tym roku ma wynieść 0,4 proc., co spełnia kryterium stabilności cen, deficyt finansów publicznych - 1,5 procent, a dług publiczny 42 proc. PKB.

Według ministra finansów Andrisa Vilksa, wzrost gospodarczy kraju wyniesie w 2013 roku 4,2 procent, najwięcej wśród członków UE.

Według Komisji Europejskiej, która w maju opublikowała raport o gotowości Łotwy do przyjęcia euro w 2014 roku, łotewska gospodarka jest dobrze zintegrowana z gospodarką UE poprzez handel i rynek pracy. Przyciąga też bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Także system finansowy kraju jest zintegrowany z systemem finansowym UE, głównie ze względu na duży udział kapitału zagranicznego w systemie bankowym.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama