Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Lotnisko w Radomiu z kolejnym opóźnieniem

Lotnisko w Radomiu z kolejnym opóźnieniem
Tak będzie wyglądać lotnisko w Radomiu. (Fot. Facebook/Adam Bielan)
PPL przedłuży o pół roku przewidziany w ogłoszeniu czas budowy nowego terminala na lotnisku w Radomiu. Wprowadzenie zmiany nakazała Krajowa Izba Odwoławcza w związku z odwołaniem jednej z firm zainteresowanych startem w przetargu.
Reklama
Reklama

W piątek Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie zainteresowanej startem w przetargu firmy Hochtief Polska. Spółka podniosła, że przewidziany przez PPL 20-miesięczny czas na zaprojektowanie i wybudowanie terminala jest o co najmniej pół roku za krótki.

Według prezesa PPL, Mariusza Szpikowskiego, jest szansa na to, że dzięki przewidywanej w warunkach przetargu premii dla wykonawcy za zakończenie robót przed czasem, terminal powstanie jednak wcześniej. Jeśli się to nie uda, to termin zakończenia budowy całego lotniska w Radomiu przesunie się na przełom lipca i sierpnia 2022. Wcześniej planowano, że będzie to czwarty kwartał 2021 r.

Prezes PPL zapewnił, że pozostałe prace prowadzone na lotnisku w Radomiu przebiegają zgodnie z harmonogramem, m.in. roboty związane z przebudową i przedłużeniem pasa startowego o 500 metrów, do 2,5 km. Wydłużenie drogi startowej jest niezbędne, by w Radomiu mogły lądować samoloty typu, np. Boeing 737 czy Airbus A320.

PPL zapewnia, że prace związane z przebudową i przedłużeniem pasa startowego idą zgodnie z planem. (Fot. Getty Images)

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i budowę terminalu na 30 września. W pierwszym ogłoszeniu przetargowym określono czas realizacji zamówienia na 10 miesięcy. Sukcesywnie – w związku z odwołaniami potencjalnych wykonawców - okres ten wydłużano o kolejnych kilka miesięcy.

Przedmiotem zamówienia jest wybudowanie terminalu o powierzchni 30 tys. m kw. W budynku ma się znajdować m.in. 30 stanowisk check-in, 10 - kontroli bezpieczeństwa i po 8 - kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach.

Ponadto, w terminalu będzie 10 bramek wylotowych i 3 karuzele do odbioru bagażu. W dużej i przystosowanej do potrzeb głównie pasażerów lotów charterowych strefie komercyjnej, zaplanowano liczne punkty gastronomiczne i handlowe.

Zdaniem PPL, terminal na lotnisku w Radomiu ma być najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Będzie przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości będzie go można rozbudować nawet do potrzeb 9 mln pasażerów.

Po wybudowaniu prawie od podstaw nowego portu lotniczego, Radom przejmie część ruchu lotniczego z Okęcia, głównie loty czarterowe i niskokosztowe.

Czytaj więcej:

Przetarg na przebudowę i wydłużenie drogi startowej lotniska w Radomiu

Lotnisko w Radomiu z dłuższą drogą startową

Dwie bomby o wadze 500 i 50 kg znaleziono na lotnisku w Radomiu

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama