Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Lotnisko w Gdańsku będzie większe. Prace ruszą w tym roku

Lotnisko w Gdańsku będzie większe. Prace ruszą w tym roku
Rozbudowa terminala pozwoli m.in. poprawić jakość obsługi pasażerów. (Fot. airport.gdansk.pl)
Terminal pasażerski w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku zostanie rozbudowany. Jego powierzchnia, licząca dotychczas 53 tysiące m2 powiększy się do niemal 70 tys. m2. Inwestycja wiąże się z rosnącym ruchem: w ub.r. lotnisko obsłużyło niemal 5 mln pasażerów.
Reklama

Prezes Portu Tomasz Kloskowski wyjaśnił, że inwestycja ma związek ze "stale i konsekwentnie rosnącym poziom ruchu pasażerskiego w Gdańsku". "Bardzo nas to cieszy, ale stawia też przed nami nowe wyzwania" - przyznał Kloskowski. W minionym roku lotnisko obsłużyło niemal pięć milionów pasażerów, a liczba operacji (startów i lądowań) wyniosła 46,5 tys.

Z szacunków Portu wynika, że w 2019 r. liczba obsłużonych pasażerów przekroczy pięć milionów, planowanych jest około 48,5 operacji. W kolejnych latach liczby te nadal będą rosły. Firma przewiduje, że w 2025 roku będzie miała ponad 6,6 miliona podróżnych, a 10 lat później - 9,5 miliona.

Rozbudowa terminala pozwoli też już w najbliższych latach (zakończenie inwestycji planowane jest na 2021 rok) poprawić jakość obsługi pasażerów. Zwiększy się bowiem liczba punktów kontroli bezpieczeństwa, punktów kontroli granicznej oraz karuzel do wydawania bagażu.

Dziś kontrola bezpieczeństwa w gdańskim porcie odbywa się na 11 liniach. "W momentach wzmożonego ruchu tworzą się kolejki. Zdarza się, że ludzie stoją po kilkanaście, a czasem i 25 minut" - przypomniał Kloskowski, dodając, że infrastruktura lotniskowa powinna zostać rozbudowana tak, by lotnisko lepiej radziło sobie z dużymi falami podróżnych.

Po rozbudowie terminalu liczba linii kontroli bezpieczeństwa zwiększy się z 11 do 18. Z 6 do 10 zwiększy się z kolei liczba punktów odprawy paszportowej przy odlotach, a z 8 do 12 przy przylotach. Przybędzie też gate’ów odlotowych (zamiast 20 będzie ich 30) oraz karuzel odbioru bagażu (zamiast 5 będzie ich 9).

Dzięki inwestycji, Port Lotniczy zyska 16 tysięcy metrów kwadratowych nowej powierzchni.

Nowy pirs będzie miał 180 m długości. Od strony płyty lotniskowej zaprojektowano 4 zewnętrzne klatki schodowe, umożliwiające dostęp do rękawów pasażerskich.

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy w 2017 r. obsłużył ponad 4,6 mln pasażerów, czyli o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. W 2018 roku w gdańskim porcie odprawiono 4 mln 980 tys. 647 osób czyli o 8 proc. więcej niż w 2017 r.

Dziś port oferuje regularne połączenia lotnicze do około 70 destynacji.

 

  Komentarze


  • Pancio
   25 marca, 10:00

   Powiekszaja wszedzie lotniska bo jedyna sluszna rasa musi uciekac do polin

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama