Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Lotnisko Chopina: Nowy terminal - nowe możliwości

Lotnisko Chopina: Nowy terminal - nowe możliwości
"Lotnisko ma szansę stać się najważniejszym i największym portem w Europie Środkowej..." (Fot. Dariusz Kłosiński/Lotnisko Chopina)
60 tys. metrów powierzchni, siedem kondygnacji i 1,3 tys. pomieszczeń - 23 maja Lotnisko Chopina otwiera dla pasażerów swój odnowiony i rozbudowany terminal. Dzięki niemu może w komfortowych warunkach obsługiwać nawet 20 milionów pasażerów.
Reklama
Reklama

Kiedy 1 lipca 1992 r., dokładnie o 5:35, pilot samolotu z Aten zgłosił gotowość do lądowania w Warszawie, w nowej hali przylotów trwały jeszcze gorączkowe przygotowania do powitania pierwszych pasażerów. Uroczystość zaplanowana była na 6:00, a zaproszeni oficjele dopiero się zjeżdżali.

"Samolot z Aten zawsze zjawiał się przed czasem i musieliśmy przetrzymywać go w powietrzu kilkanaście minut, żeby wylądował zgodnie z rozkładem" – wspominali pracownicy lotniska.

Na szczęście po wylądowaniu wszystko poszło zgodnie z planem. Pasażerów powitały kwiaty, fotografowie i skocznie przygrywająca góralska kapela. Tak właśnie zaczęła się historia Terminala 1 na Lotnisku Chopina, która dziś wkracza w swój nowy rozdział.

Potrzeba rozbudowy portu lotniczego na Okęciu pojawiła się już w latach 70. ubiegłego wieku. Pod uwagę były brane dwie koncepcje: rozbudowa północna, autorstwa Stefana Kuryłowicza, oraz rozbudowa południowa, którą promował Jacek Janczewski. Obydwa plany nie wyszły jednak poza sferę dyskusji.

Do pomysłu powrócono po zakończeniu stanu wojennego. W połowie lat 80. powstał plan rozbudowy lotniska, który zakładał budowę nowego terminala pasażerskiego, dworca towarowego cargo oraz bazy cateringowej.

"Ówczesne Ministerstwo Komunikacji uznało, że rozbudowa istniejącego lotniska będzie kilkakrotnie tańsza od budowy nowego, i dlatego zrezygnowano z pomysłu zlokalizowania nowego portu poza Warszawą" – wspomina Bogdan Chudziak, były dyrektor ds. rozbudowy Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie.

W 1986 r. została powołana Dyrekcja Budowy Międzynarodowego Dworca Lotniczego, której zadaniem było znalezienie odpowiedniej lokalizacji nowego terminala i opracowanie koncepcji nowego obiektu.

"Chcieliśmy mieć nowoczesny terminal, który byłby wizytówką Warszawy i Polski" – wspominała Jolanta Gajzler-Adamczyk, która na początku lat 90. pełniła funkcję zastępcy dyrektora portu ds. technologii.

Wykonawcę na rozbudowę infrastruktury lotniska wybrano w jednoetapowym przetargu. Ofertę złożyło 7 firm, a wygrała niemiecka firma Hochtief i to ona została ostatecznie wybrana na generalnego wykonawcę inwestycji (w trakcie realizacji współpracowały z nią164 inne firmy, w tym 124 polskie).

"Niemcy zaproponowali piękny 4-kondygnacyjny terminal zaprojektowany na planie trójkąta. Mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni obiektu można było do niego dołączyć aż 8 rękawów pasażerskich i znacząco zwiększyć liczbę tzw. stanowisk kontaktowych" – opowiada Ryszard Jędruch, główny specjalista ds. technologii terminala. Rozpoczętą w kwietniu 1990 r. budowę zakończono niemal dokładnie 24 miesiące później.

Terminal o powierzchni 45 tys. m kw. przewidziany był do obsługi 3,5 mln pasażerów rocznie (już w pierwszym roku obsłużył ponad 2 mln). W hali odlotów znajdowały się 23 stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, w strefie wolnocłowej działało sześć sklepów i jedna restauracja.

Prasa początkowo krytykowała charakterystyczny kolor dachu oraz brak miejsc parkingowych (problem rozwiązał oddany do użytku w 1994 r. wielopoziomowy parking P1). Z czasem jednak wszyscy przyzwyczaili się do nowego terminala i do dziś mile go wspominają.

Niestety, stan techniczny budynku po 20 latach użytkowania oraz konieczność dostosowania go do obsługi rosnącego ruchu wymusiły podjęcie trudnej decyzji o zamknięciu obiektu i jego gruntownej modernizacji. Terminal został zamknięty dla pasażerów we wrześniu 2012 roku, po zakończeniu piłkarskich mistrzostw Europy i w ciągu 2,5 roku zmienił się nie do poznania.

Projektując modernizację założono, że w całości wykorzystana zostanie konstrukcja nośna starego obiektu i nie zmieni się jego charakterystyczny trójkątny kształt. Wnętrze i kopuła oraz całe wyposażenie techniczne to już zupełna nowość z wykorzystaniem rozwiązań godnych XXI w.

Obecnie Terminal 1 liczy siedem kondygnacji (pasażerowie będą mieli dostęp do trzech z nich), a powierzchnia obiektu wynosi ponad 60 tys. m kw. (łącznie z bliźniaczym Terminalem 2 i pirsami ma powierzchnię całkowitą 154,5 tys. m kw).

Do dyspozycji pasażerów w nowej części jest 48 stanowisk check-in. W nowych halach odlotów i przylotów znajdują się też kasy linii lotniczych, stanowiska biur podróży, nowe stanowiska wypożyczalni samochodów, a także biura linii lotniczych. Komfort podróżnych w znaczący sposób podniesie bezpośrednie połączenie z podziemną stacją kolejową pod terminalem.

"Właściwie należy powiedzieć, że to nie odświeżony, ale całkiem nowy terminal" - twierdzi Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie. "Wszystkie zmiany, które w nim wprowadzamy zwiększają komfort obsługi pasażerów i przepustowość portu, która w ciągu najbliższych 15 lat może osiągnąć poziom 20 mln osób rocznie. Dzięki temu nasze lotnisko ma szansę stać się najważniejszym i największym portem w Europie Środkowej" - dodaje.

W nowej części terminala pasażerowie mają do dyspozycji 15 nowych sklepów o łącznej powierzchni prawie 3 tys. m kw. Nowością są sklepy znanych i ekskluzywnych marek, m.in.: Victoria’s Secret, Ermenegildo Zegna, Emporio Armani, Salvatore Ferragamo i Ralph Lauren, gotowy jest również salon Samsunga z najnowszą ofertą tej firmy (jeden z nielicznych na świecie salonów firmowych na lotnisku). Pojawi się również duży sklep z ubraniami i zabawkami dla dzieci oraz wyborem słodyczy M&M’s.

Lotnisko poszerza także swoją ofertę gastronomiczną. Na 2,5 tys. m kw zaaranżowanych jest 10 restauracji i barów, a także bank, kantory, bankomaty i maszyny vendingowe. Nowa powierzchnia pozwoliła na umieszczenie na Lotnisku Chopina oczekiwanych przez wielu pasażerów restauracji typu fast food (m.in. restauracja McDonald’s). Pojawią się też kawiarnie Espressamente Illy i McCafé oraz kawiarnia Bread&Co z rozszerzoną ofertą. Miłośnicy dań restauracyjnych będą mogli skorzystać z oferty restauracji The Flame i Misa.

Nowością jest strefa food court z trzema lokalami ze zróżnicowaną ofertą obejmującą dania fast food, kuchnię włoską i kuchnię polską. Wszystkie te lokale działają we wspólnym systemie płatności, co pozwoli na elastyczny wybór posiłków przez pasażerów.

Ciekawostkę w nowym terminalu stanowi innowacyjne w skali światowej dla lotnisk rozwiązanie: elektrownia słoneczna na dachu, która w momencie projektowania była największym tego typu obiektem w Polsce. Panele z ogniwami fotowoltaicznymi pokrywające 80 proc. części dachu (7 tys. m kw.) terminala umożliwią konwersję energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną i wyprodukują dla lotniska rocznie 98,95 MWh prądu, co zaspokaja około 25 proc. zapotrzebowania lotniska w energię elektryczną.

Warto także wspomnieć, że ku uciesze warszawiaków i turystów ponownie zostanie otwarty taras widokowy, który w związku z remontem zamknięty został w 2010 roku. Taras będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych, gdyż dociera do niego winda, czego nie było pięć lat temu. W pobliżu tarasu znajdzie się też kawiarnia i sklep z pamiątkami. W dalszej kolejności w terminalu powstaną także dwa nowe salony Executive Lounge, każdy o powierzchni ok. 500 m kw., pomieszczenia modlitwy i medytacji dla różnych religii oraz ambulatorium.

Cała modernizacja terminala kosztowała blisko 400 mln zł, przy czym 30 proc. kosztów pokrywa Unia Europejska w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Generalnym Wykonawcą modernizacji jest konsorcjum HOCHTIEF Polska S.A. i HOCHTIEF Solutions AG.

Nowy terminal w liczbach:

  • 60 tys. m kw. powierzchni
  • 9 tys. żarówek
  • 7,5 tys. gniazdek elektrycznych
  • 3,6 tys. sztuk bagaży/godz. – wydajność sortowni
  • 98,95 MWh – roczna produkcja prądu z elektrowni solarnej
  • 1,3 tys. pomieszczeń
  • 10 restauracji i barów, 15 sklepów
  • 48 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej
  • 6 stanowisk odprawy samoobsługowej

Zdjęcia: Dariusz Kłosiński

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama