Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Lot deportacyjny z UK z czterema osobami na pokładzie

Lot deportacyjny z UK z czterema osobami na pokładzie
Rząd korzysta z lotów czarterowych, aby deportować ludzi z poważnymi wyrokami karnymi lub tych, którzy otrzymali karę pozbawienia wolności na co najmniej 12 miesięcy. (Fot. Getty Images)
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że lot deportacyjny z Wielkiej Brytanii na Jamajkę odbył się z udziałem zaledwie czterech osób na pokładzie - donosi BBC. Ze względu na przypadki odwołań od wyroków w ostatniej chwili, na pokład samolotu nie weszły wczoraj rano 33 osoby, jak wcześniej planowano.
Reklama
Reklama

Niektórzy skazańcy winni byli przestępstw, takich jak morderstwa i przestępstwa seksualne wobec dzieci. Minister spraw wewnętrznych Priti Patel stwierdziła, że uniemożliwienie ich deportacji jest "absolutnie oburzające". Z kolei adwokaci części z deportowanych, którzy mieli znaleźć się na pokładzie, stwierdzili, że jest to marnowanie pieniędzy podatników.

Według Home Office, 13 z 33 apelacji zostało złożonych w ciągu 24 godzin przed odlotem z Wielkiej Brytanii. Wymiar kar zasądzonych w wyrokach czterech osób, które znalazły się na pokładzie samolotu, wynosił łącznie ponad 16 lat - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Jednocześnie poinformowano, że szczegółowe kontrole mają na celu zagwarantowanie, że żadna z osób deportowanych nie jest obywatelem brytyjskim, osobą o brytyjskiej narodowości lub członkiem pokolenia Windrush (osób przybyłych z byłych brytyjskich kolonii na Karaibach w latach 1948-1973 - przyp. red.).

Home Office oświadczył, że nowe przepisy, które mają zmienić system imigracyjny, ułatwią wydalanie obcokrajowców i zapobiegną nadużywaniu przez nich tego, co określa się mianem "zepsutego systemu".

Rząd regularnie korzysta z lotów czarterowych, aby deportować ludzi z poważnymi wyrokami karnymi lub tych, którzy otrzymali karę pozbawienia wolności na co najmniej 12 miesięcy. Lot deportacyjny kosztuje średnio około 200 tys. funtów. Od kwietnia 2020 roku w 75 lotach czarterowych odesłano ludzi do różnych krajów, w tym do: Albanii, Bułgarii, Francji, Niemiec, Węgier, Litwy, Nigerii, Polski, Rumunii i Hiszpanii.

W ciągu roku do czerwca 2020 r. miało miejsce ponad 5 tys. przymusowych powrotów, a około połowa z nich odbyła się do krajów UE. Jamajka stanowiła 1 proc. wszystkich wydaleń realizowanych przez rząd w 2020 r.

Czytaj więcej:

77-letnia Polka jedną z ostatnich ocalałych z Holokaustu w UK. Teraz obawia się deportacji

UK: Prawnicy zablokowali deportację 43 z 50 przestępców z Jamajki

Amnesty International: Deportowani syryjscy uchodźcy są torturowani po powrocie

Minister Kevin Foster: Imigranci, którzy nie złożyli wniosku o settled status, nie będą deportowani

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama