Menu

Londyńskie gminy apelują o £580 mln funtów na zatrudnienie po Brexicie

Londyńskie gminy apelują o £580 mln funtów na zatrudnienie po Brexicie
Londyński rynek pracy potrzebuje stałego dopływu gotówki, aby funkcjonował wydajnie. (Fot. Getty Images)
Po Brexicie może powstać luka finansowa sięgająca nawet pół miliarda funtów związana ze szkoleniami pracowników i zwiększaniem możliwości zarobkowych mieszkańców - ostrzegają londyńskie gminy na łamach brytyjskiej prasy.
Reklama

London Councils, stowarzyszenie samorządów lokalnych dla wszystkich władz gmin w stolicy, oceniło, że przyszłość na rynku pracy w stolicy "staje się coraz bardziej niepewna".

Obecnie wiele projektów prowadzonych przez gminy w celu zwiększenia możliwości zatrudnienia w Londynie jest finansowanych z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (EFSI). Z pieniędzy tych znaczna część środków trafia również na szkolenia dla pracowników.

Londyńskie gminy wyliczyły, że potrzebują ponad pół miliarda funtów, aby zastąpić finansowanie z UE. (Fot. Getty Images)

W sumie pomiędzy 2014 r. a 2020 r. £160 mln z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i £420 mln z Europejskiego Funduszu Społecznego zostało przeznaczonych na zwiększanie umiejętności zawodowych wśród mieszkańców stolicy.

Wielka Brytania po Brexicie będzie musiała znaleźć sposób na zlikwidowanie tej luki finansowej po wyczerpaniu funduszy europejskich. Takie plany już istnieją - brytyjski rząd planuje stworzyć brytyjski wspólny fundusz dobrobytu, którego celem będzie zastąpienie finansowania z UE. Szczegóły dotyczące tego, w jaki sposób środki te zostaną wykorzystane i w jaki sposób podzielone, nie są jednak jeszcze jasne, a konsultacje w tej sprawie zostały przełożone.

Gminy w Londynie obawiają się, że zmniejszenie tych funduszy będzie miało negatywny wpływ na tworzenie staży, możliwości zatrudnienia i szkolenia oraz wzrost gospodarczy w mieście.

"Nie jest jasne, w jaki sposób wdrożone zostaną plany rządu dotyczące zastąpienia europejskich systemów finansowania po Brexicie. Konsultacje w sprawie nowego finansowania, obiecane w zeszłym roku, zostały odroczone" - zauważył Clare Coghill z Waltham Forest Council.

  Komentarze
  • Hawe najs dej
   4 czerwca, 20:51

   jak sie kiedys borsuka jonsona spytali skad sie bierze prad to powiedzial ze z gniazdka

  • Anna
   4 czerwca, 23:26

   oni zawsze wiecej brali, niz dawali, zaraz po Niemcach

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama