Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyński Revolut uzyskał licencję bankową

Londyński Revolut uzyskał licencję bankową
Pracownicy innowacyjnej firmy mają powody do zadowolenia - Revolut oficjalnie stał się bankiem. (Fot. Twitter/@StefanBogucki)
Nazywany 'Amazonem bankowości' londyński start-up Revolut uzyskał europejską licencję bankową. Firma planuje wkrótce zaoferować swoim klientom depozyty, pożyczki oraz platformę inwestycyjną i deklaruje, że chce tym samym stać się konkurencją na rynku finansów korporacyjnych i konsumenckich.
Reklama
Reklama

Zgodę na udzielenie licencji działającemu od trzech lat start-upowi wydał Bank Centralny Litwy. Pozwoli to firmie na przyjmowanie depozytów, które będą objęte ochroną do wysokości 100 tys. euro w ramach europejskiego systemu gwarancji depozytów. Revolut planuje również udostępnić swoim klientom rachunki z limitem kredytowym oraz pożyczki konsumenckie i kredyty dla biznesu. Od chwili przyznania europejskiej licencji bankowej start-up potrzebuje trzech do sześciu miesięcy, zanim zacznie paszportować ją na inne rynki europejskie. Przedstawiciele firmy deklarują, że priorytetowymi rynkami są dla nich Wielka Brytania, Francja i Polska.

Agencja Bloomberga wskazała, że Revolut to jeden z wielu start-upów branży technologii finansowych (tzw. fintech), które powstały w Londynie i w związku ze zbliżającym się Brexitem szukają możliwości ekspansji w innych krajach Europy. Po opuszczeniu Wspólnoty przez Wielką Brytanię firmy z sektora finansowego zarejestrowane na Wyspach nie będą miały już prawa do posługiwania się wydanymi w Zjednoczonym Królestwie licencjami na obszarze unijnej jurysdykcji.

Revolut planuje wprowadzanie i testy nowych produktów w 2019 roku. Firma rozpocznie poszerzanie swojej działalności od mniejszych krajów europejskich, potem - jak deklarują jej przedstawiciele - wprowadzi je na większe rynki, takie jak Francja, Niemcy, Polska i Wielka Brytania. Docelowo usługi Revoluta mają być dostępne w całej Europie. W pierwszej połowie 2019 roku start-up planuje ponadto rozpocząć działalność w USA, Kanadzie, Singapurze, Japonii, Australii i Nowej Zelandii, co pozwoli użytkownikom z Europy na zakładanie rachunków lokalnych na wszystkich tych rynkach, a także bezprowizyjne i szybkie przekazywanie środków do tych krajów.

Firma podała, że obecnie otwiera od 8 tys. do 10 tys. nowych kont dziennie. Miesięcznie wartość przetwarzanych przez Revolut transakcji plasuje się na wysokości powyżej 4 mld dolarów. W Polsce firma obsługuje ponad 250 tys. klientów indywidualnych. Z usług start-upu korzysta także ponad tysiąc przedsiębiorstw.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama