Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Londyn: £220 tys. dziennie z opłat za wjazd do "zielonej strefy"

Londyn: £220 tys. dziennie z opłat za wjazd do "zielonej strefy"
Strefa ULEZ ma na celu eliminację zanieczyszczających środowisko pojazdów z przestrzeni miejskiej. (Fot. Getty Images)
Posiadacze starszych i mniej ekologicznych pojazdów to prawdziwa kopalnia złota dla miejskiego transportu w Londynie - ujawniły dziś brytyjskie media. Według opublikowanych szacunków, Transport for London codziennie zarabia na pobieraniu opłat za wjazd do strefy ULEZ aż £220 tysięcy.
Reklama

Nowy system regulujący pobieranie opłat za wstęp do strefy niskoemisyjnej (ULEZ) uruchomiono  w kwietniu br. Obecnie funkcjonuje on testowo jedynie na terenie stref płatnego wjazdu (Congestion Charge Zone), ale docelowo ma być rozszerzony na cały Londyn. Władze TfL zapowiedziały, że obecnie trwają zaawansowane prace nad wprowadzeniem systemu w północnych i południowych gminach w stolicy.

Średnio każdego dnia do strefy ULEZ wjeżdża 17 400 pojazdów zanieczyszczających środowisko - ujawniono. Ich właściciele za każdy taki wjazd muszą zapłacić £12,50, jeśli dysponują samochodem osobowym. Posiadacze ciężarówek muszą zmierzyć się z opłatami sięgającymi £100 za wkroczenie na teren strefy.

Opłaty za wjazd do "zielonej strefy" pobierane są całą dobę przez 7 dni w tygodniu. (Fot. Getty Images)

Władze Transport for London poinformowały, że zdecydowana większość samochodów wkraczających do "zielonej strefy" to samochody ekologiczne. Według oficjalnych danych, tylko jedna czwarta samochodów nie spełnia norm środowiskowych i to właśnie te pojazdy uznano za "kopalnię złota" dla miejskiego transportu.

Z danych dostarczonych przez TfL wynika, że każdego dnia organ odpowiedzialny za transport w stolicy zarabia na opłatach £240 tys. Co więcej, w skali całego roku przedstawiciele Transport for London spodziewają się zysków sięgających nawet £1,5 miliarda.

Brytyjskie media zwracają również uwagę na nowe podejście władz miasta do kierowców, którzy nie uregulują płatności za wjazd tego samego dnia. Polityka określona jako "softly, softly" zakłada, że posiadacze aut, którzy uregulują płatność następnego dnia, zapłacą tylko £80 mandatu. Dopiero po upływie 48h naliczona zostanie pełna grzywna w wysokości £160.

Celem ULEZ jest ograniczenie obecności zanieczyszczających środowisko pojazdów w przestrzeni miejskiej Londynu. Obecne założenia zakładają, że do końca 2020 roku ich liczba w stolicy zmniejszy się aż o połowę, ponieważ posiadanie starszych i nieekologicznych aut przestanie być opłacalne.

 

  Komentarze


  • Cyrknakołach
   17 maja, 19:24

   Płacisz i jest ok, nie ma smogu :) dramat angle dramat

  • Ja
   18 maja, 08:27

   Na co zostala wydane te pieniądze?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama