Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: £220 tys. dziennie z opłat za wjazd do "zielonej strefy"

Londyn: £220 tys. dziennie z opłat za wjazd do "zielonej strefy"
Strefa ULEZ ma na celu eliminację zanieczyszczających środowisko pojazdów z przestrzeni miejskiej. (Fot. Getty Images)
Posiadacze starszych i mniej ekologicznych pojazdów to prawdziwa kopalnia złota dla miejskiego transportu w Londynie - ujawniły dziś brytyjskie media. Według opublikowanych szacunków, Transport for London codziennie zarabia na pobieraniu opłat za wjazd do strefy ULEZ aż £220 tysięcy.
Reklama
Reklama

Nowy system regulujący pobieranie opłat za wstęp do strefy niskoemisyjnej (ULEZ) uruchomiono  w kwietniu br. Obecnie funkcjonuje on testowo jedynie na terenie stref płatnego wjazdu (Congestion Charge Zone), ale docelowo ma być rozszerzony na cały Londyn. Władze TfL zapowiedziały, że obecnie trwają zaawansowane prace nad wprowadzeniem systemu w północnych i południowych gminach w stolicy.

Średnio każdego dnia do strefy ULEZ wjeżdża 17 400 pojazdów zanieczyszczających środowisko - ujawniono. Ich właściciele za każdy taki wjazd muszą zapłacić £12,50, jeśli dysponują samochodem osobowym. Posiadacze ciężarówek muszą zmierzyć się z opłatami sięgającymi £100 za wkroczenie na teren strefy.

Opłaty za wjazd do "zielonej strefy" pobierane są całą dobę przez 7 dni w tygodniu. (Fot. Getty Images)

Władze Transport for London poinformowały, że zdecydowana większość samochodów wkraczających do "zielonej strefy" to samochody ekologiczne. Według oficjalnych danych, tylko jedna czwarta samochodów nie spełnia norm środowiskowych i to właśnie te pojazdy uznano za "kopalnię złota" dla miejskiego transportu.

Z danych dostarczonych przez TfL wynika, że każdego dnia organ odpowiedzialny za transport w stolicy zarabia na opłatach £240 tys. Co więcej, w skali całego roku przedstawiciele Transport for London spodziewają się zysków sięgających nawet £1,5 miliarda.

Brytyjskie media zwracają również uwagę na nowe podejście władz miasta do kierowców, którzy nie uregulują płatności za wjazd tego samego dnia. Polityka określona jako "softly, softly" zakłada, że posiadacze aut, którzy uregulują płatność następnego dnia, zapłacą tylko £80 mandatu. Dopiero po upływie 48h naliczona zostanie pełna grzywna w wysokości £160.

Celem ULEZ jest ograniczenie obecności zanieczyszczających środowisko pojazdów w przestrzeni miejskiej Londynu. Obecne założenia zakładają, że do końca 2020 roku ich liczba w stolicy zmniejszy się aż o połowę, ponieważ posiadanie starszych i nieekologicznych aut przestanie być opłacalne.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama