Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Londyn bada możliwość ograniczenia wpływu sankcji wobec Iranu

Londyn bada możliwość ograniczenia wpływu sankcji wobec Iranu
Szef brytyjskiego MSZ chce zmniejszyć wpływ amerykańskich sankcji na Iran. (Fot. Getty Images)
Dziennik 'The Times' podał, że brytyjski rząd analizuje możliwość ograniczenia wpływu amerykańskich sankcji wobec Iranu na europejskie firmy przez użycie unijnego rozporządzenia blokującego ekstraterytorialny wpływ instrumentów prawnych państw trzecich.
Reklama

Gazeta zaznaczyła, że Wielka Brytania i europejscy sojusznicy rozpoczęli prace nad tym, w jaki sposób można ograniczyć wpływ nowych amerykańskich sankcji na europejskie firmy, które prowadzą działalność w Iranie. Władze Francji zagroziły nawet pozwaniem Stanów Zjednoczonych do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Według "Timesa", wśród innych rozważanych propozycji jest m.in. przygotowanie rozporządzenia blokującego ekstraterytorialny wpływ amerykańskich sankcji, podobnego do tego, które zostało przyjęte w 1996 roku przez Radę Unii Europejskiej (EC 2271/96), aby chronić europejskie firmy operujące w Libii, Iranie i na Kubie.

W dokumencie zapisano wówczas, że instrument prawny został przygotowany ze względu na to, że „w tych wyjątkowych okolicznościach konieczne jest podjęcie działań na szczeblu wspólnotowym celem ochrony ustanowionego porządku prawnego, interesów Wspólnoty i wspomnianych osób fizycznych i prawnych, w szczególności poprzez usunięcie, zneutralizowanie, zablokowanie lub przeciwdziałanie w inny sposób skutkom wspomnianego obcego ustawodawstwa”.

Innym rozwiązaniem sugerowanym przez "Timesa” byłoby przekonanie Waszyngtonu do sektorowych wyłączeń chroniących kluczowe interesy państw europejskich.

Gazeta zwróciła również szczególną uwagę na nocną agresję Iranu na pozycje wojskowe Izraela na Wzgórzach Golan, podkreślając, że tym samym "Teheran wyraził swoją furię wobec decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego".

Dalsze kroki ws. porozumienia nuklearnego mają być przedyskutowane podczas planowanego wstępnie na poniedziałek spotkania ministrów spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Iranu, do którego ma dojść w Londynie.

Nastroje w Iranie są wyjątkowo antyamerykańskie. (Fot. Getty Images)

 

  Komentarze


  • Marian wasaty
   11 maja, 15:08

   Brawo Iran nie dane się koszerny. I nie robi im dobrze nak nasi co się wystraszyli i teraz leja po nogawkach ze strachu ze ich zamienia na bardziej pokornych co oddadzą kamieniice i jeszcze podziekuja

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2018
  GBP 4.814 złEUR 4.311 złUSD 3.787 złCHF 3.813 zł

  Sport


  Reklama