Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Londyn: Obchody 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO

Londyn: Obchody 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO
Podczas uroczystości głos zabrali ambasadorowie wszystkich trzech państw obchodzących wczoraj 20. rocznicę wstąpienia do NATO. (Fot. AC/Londynek.net)
20 lat temu, 12 marca 1999 roku, w amerykańskiej miejscowości Independence oficjalnie przyjęte do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego zostały: Polska, Czechy i Węgry. Wydarzenie to świętowano wczoraj w londyńskim Muzeum Armii Narodowej (National Army Museum) z udziałem ambasadorów wszystkich trzech państw.
Reklama

Członkostwo w tym najpotężniejszym sojuszu politycznym i wojskowym na świecie nie tylko zapewniło gwarancje bezpieczeństwa w formie artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego, ale także doprowadziło do wzrostu pozycji i znaczenia tego regionu Europy na arenie międzynarodowej.

NATO, Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, założona w 1949 roku, jest jednym z najskuteczniejszych i najpotężniejszych sojuszy wojskowych w historii świata. Skupia 29 krajów z Europy i Ameryki Północnej, służąc jako gwarant wolności, pokoju i bezpieczeństwa. Podstawą NATO jest zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Oznacza to, że w przypadku ataku na jedno z państw członkowskich NATO jest to atak na cały sojusz.

Kraje, które przystąpiły do ​​NATO 20 lat temu, skorzystały z wysiłków Sojuszu na rzecz utrzymania pokoju transatlantyckiego poprzez współpracę i wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa, a jednocześnie wielokrotnie pomagały w realizacji celów NATO.

Natychmiast po przystąpieniu Republiki Czeskiej do NATO armia czeska zaangażowała się w misję KFOR w Kosowie, a od maja 2002 r. aktywnie uczestniczy w misjach NATO w Afganistanie. Najbardziej znaczący wkład we wspólny wysiłek sojuszu sięga marca 2008 r., kiedy Zespół Odbudowy Prowincji Republiki Czeskiej rozpoczął rozwój i rewitalizację afgańskiej prowincji Logar. Siły powietrzne Armii Czeskiej regularnie uczestniczą w misjach NATO w celu ochrony przestrzeni powietrznej krajów, które nie mają myśliwców sił powietrznych. 

Czeski generał Petr Pavel - jako pierwszy generał byłego bloku wschodniego - pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO w latach 2015–2018.

Węgry wniosły znaczący wkład do Sojuszu nawet podczas procesu akcesyjnego, by stabilizować sytuację w Bośni i Hercegowinie. Kraj ten potwierdził swoje zaangażowanie na rzecz Organizacji natychmiast po przystąpieniu, kiedy to wybuchł kryzys w Kosowie oraz aktywnie uczestniczył w misji KFOR. Ponadto Węgry nadal wspierają rozszerzenie NATO i integrację euroatlantycką krajów Bałkanów Zachodnich. Od 2003 r. kraj zobowiązał się do wspierania międzynarodowych przedsięwzięć w Afganistanie i Iraku.

Uroczystości towarzyszyła wystawa, pokazująca drogę Polski, Czech i Węgier do NATO. (Fot. AC/Londynek.net)

Obecnie rola Węgier w strategicznym transporcie lotniczym jest szczególnie ważna, ponieważ w bazie lotniczej Pápa stacjonują 3 maszyny typu C-17 Globemasters, a NFIU (Jednostka ds. Integracji Sił NATO) również przeniosła się do Székesfehérvár dwa lata temu.

Polska jest kluczowym sojusznikiem, który nie tylko korzysta z gwarancji bezpieczeństwa NATO, ale także zapewnia bezpieczeństwo innym krajom sojuszniczym. Nasz kraj uczestniczy w wielu misjach i operacjach NATO od 1996 roku. Jeszcze zanim Polska stała się pełnoprawnym członkiem NATO, aktywnie wspierała operacje reagowania kryzysowego IFOR i SFOR w Bośni i Hercegowinie (1996-2004). Polska aktywnie uczestniczy w wielu inicjatywach NATO, na przykład wysyłając kontyngenty na Łotwę oraz do Rumunii. 

Od 2004 r. Polska uczestniczy w misji Baltic Air Policing, której celem jest patrolowanie i zapobieganie naruszaniu przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy.

W 2016 r. nad Wisłą odbył się Warszawski Szczyt - 27. formalne spotkanie szefów państw i szefów rządów państw członkowskich NATO. 

Uroczystość w Muzeum Armii Narodowej w Londynie rozpoczęła się od odegrania hymnu Czech, Węgier, Polski i Wielkiej Brytanii. Po przemówieniach ambasadorów rozpoczęło się oficjalne przyjęcie, na którym można było porozmawiać z wieloma ciekawymi gośćmi. Na uroczystość zaproszono bowiem ambasadorów, adwokatów obrony, personel wojskowy oraz przedstawicieli organizacji rządowych i pozarządowych wszystkich trzech krajów oraz pracowników ośrodków analitycznych.

"Nasz świat się zmienia, a NATO zmienia się wraz z nim. Ale niektóre rzeczy pozostają niezmienione: nasze zaangażowanie w siebie nawzajem trwa, dając nam siłę do przezwyciężenia naszych różnic i podjęcia wszelkich wyzwań. Mocno wierzę, że NATO pozostanie filarem stabilności w niepewnym świecie dla następnych pokoleń" - mówił podczas wczorajszej uroczystości w londyńskim muzeum czeski ambasador Libor Sečka.

Londyńskie obchody 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO odbyły się w National Army Museum. (Fot. AC/Londynek)

Tymczasem ambasador Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky przyznał, że Węgry czuły się zaszczycone przystąpieniem w 1999 roku do NATO - najpotężniejszej organizacji wojskowej na świecie, wspieranej przez 85 procent ludności w referendum. "Dla nas nowa era zaczęła się dwadzieścia lat temu, Węgry odzyskały swoje miejsce w Sojuszu Euroatlantyckim, oczekując pokojowej przyszłości dla przyszłych pokoleń" - podkreślił.

Ambasador RP Arkady Rzegocki przypomniał, że NATO jest twórcą międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa przez ostatnie 70 lat, a zaangażowanie i wkład Polski w misje i operacje NATO uczyniły nas wiarygodnym i aktywnym członkiem. "Co więcej, Wielka Brytania jest kluczowym sojusznikiem Polski w NATO. Traktat o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, który został podpisany przez nasze rządy w 2017 r. jest wyraźnym potwierdzeniem silnej woli obu stron do rozwijania ścisłej współpracy opartej na wspólnej historii, wartościach i interesach, w tym związanych ze wzmocnieniem NATO" - podsumował.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.05.2019
  GBP 4.885 złEUR 4.311 złUSD 3.870 złCHF 3.834 zł
  Wyślij tanio pieniądze do domu

  Sport


  Reklama