Menu

Londyn: Nowa, dokładniejsza geograficznie mapa metra

Londyn: Nowa, dokładniejsza geograficznie mapa metra
Mapa Noada jest dokładniejsza pod względem geograficznym. (Fot. Londonist.com/Mark Noad)
Dokładne geograficznie mapy metra nie są niczym nowym, bo pojawiały się już nie raz, opracowywane przez pasjonatów Londynu. To, co zrobił projektant Mark Noad, jest jednak trochę inne: jego najnowsza mapa metra jest silnie inspirowana schematem Harry'ego Becka, ale stacje są ustawione tak, aby były bardziej dokładne geograficznie w stosunku do siebie.
Reklama

Londyńskie metro pasjonuje wielu podróżników, a mapy podziemnej i naziemnej kolejki w brytyjskiej stolicy tworzone były od samego początku jej powstania, czyli od 1863 roku. 

Oficjalna mapa metra, dostępna na każdej stacji w Londynie, to schemat symboliczny. Tymczasem projektant Mark Noad, dla którego inspiracją była mapa Harry'ego Becka z 1933 roku, postanowił stworzyć taki poglądowy układ stacji, aby bardziej odzwierciedlał on ich rzeczywiste położenie geograficzne.

Przykładowo, gdy spojrzymy na linię Central i odcinek od Marble Arch do Ealing Broadway, widzimy, że pociągi metra poruszają się od Marble Arch na południe do Shepherd's Bush, by potem "odbić" do góry do North Acton i stamtąd znów jechać na południe do Ealing Broadway. Standardowa mapa pokazuje tymczasem na całym tym odcinku linię prostą.

Mark Noad tłumaczy, że jego intencją była pomoc podróżnym, szczególnie tym nieznającym miasta, w orientowaniu się gdzie dana stacja jest położona w odniesieniu do poziomu ulicy, aby łatwiej orientować się w terenie.

Noad wcześniej wydał jedną z tych map w 2011 roku, ale najnowsza edycja przewiduje rozszerzenie Northern line i wciąz budowaną linię Elizabeth (Crossrail).

Ogólny rezultat to przypominająca spaghetti plątanina linii. Jak podkreśla Noad, być może bardziej przyda się londyńskim nowicjuszom poruszającym się po mieście. Oto mapa w pełnej okazałości:

Czytaj więcej:

Londyn bez nocnego metra "do marca 2021 r."

Eksperci: "Trzeba zamknąć część metra w Londynie, aby zapobiec Covid-19"

Londyn: Służby sprzątające metro usunęły pracę Banksy'ego

Crossrail znów opóźniony. Tym razem przez koronawirusa

Kierowcy w Londynie z nową opłatą. Pomoże finansować Transport for London

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.09.2020
  GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

  Sport


  Sport

  Reklama