Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Londyn: Nagrobek Karola Marksa ponownie obiektem wandalizmu

Londyn: Nagrobek Karola Marksa ponownie obiektem wandalizmu
Nagrobek został uszkodzony czerwoną farbą. (Fot. Getty Images)
Nagrobek Karola Marksa na cmentarzu Highgate w Londynie drugi raz w ciągu dwóch tygodni stał się obiektem wandalizmu. Tym razem nieznani sprawcy wielkimi literami wypisali na froncie: 'Pamięci 66 000 000 zmarłych w bolszewickim holokauście 1917-1953'.
Reklama

Z boku pomnika pojawił się także czerwony napis: "Doktryna nienawiści, a na drugim: "Ideologia przymierania głodem". Cały tył pomnika pokrył napis: "Architekt ludobójstwa, terroru + opresyjnego masowego mordu". Napisy zauważono wczoraj wieczorem.

Wcześniej w tym miesiącu ktoś wytłukł dziury w tablicy wbudowanej w monument zwieńczony rzeźbą głowy Marksa. Pod nią złoconym liternictwem widnieje hasło: "Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się".

W grobie spoczywa również Jenny von Westphalen, zmarła dwa lata przed Marksem jego żona, oraz ich wnuk. Tablica pochodziła pierwotnie z jej nagrobka, skąd ekshumowane prochy przeniesiono w 1954 roku w bardziej reprezentacyjne miejsce cmentarza, na którym spoczywają ważne dla angielskiej kultury postaci.

Według Maxwella Blowfielda z działu prasowego British Museum, pomnik ufundowany przez Brytyjską Partię Komunistyczną w 1954 roku jest główną atrakcją ściągająca turystów na cmentarz Highgate.

"Czerwona farba zniknie, jak przypuszczam, ale nie jest dobrze, że taki poziom i rodzaj zniszczenia zdarzył się dwukrotnie" - przekazał.

Autor "Kapitału" i współautor "Manifestu komunistycznego" mieszkał w Londynie od 1849 roku. Jego pomnik już w przeszłości malowano czerwoną farbą, a nawet próbowano w 1970 roku wysadzić w powietrze.

 

  Komentarze


  • Dariusz
   17 lutego, 09:25

   I po co zbedne komentarze My Polacy to taki Narod ze budujemy i stawiamy pomniki wszystkim król nie król a potem sa problemy bo zmienily sie czasy i okazuje sie ze ten co byl wyniesiony na priedestaly przez uwczesne wladze dzisiaj jest tylko epopeja minionych czasow.Faktem jest tez ze my zyjemy caly czas przeszloscia owszem trzeba pamietac o historii ale nie stawiajac najwiecej pomnikow w europie.

  • Klakier
   17 lutego, 12:58

   Dariusz, a poszedl won! Tfu!
   Kacap ;)

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2019
  GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama