Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: Dyskusja na temat wkładu Rządu RP w ratowanie Żydów podczas Holokaustu

Londyn: Dyskusja na temat wkładu Rządu RP w ratowanie Żydów podczas Holokaustu
Dyskusja odbyła się przy wsparciu Ambasady RP w Londynie. Na zdjęciu: polski ambasador Arkady Rzegocki. (Fot. Ambasada RP w Londynie)
Wkład Rządu RP na Uchodźstwie w ratowanie Żydów podczas Holokaustu był tematem dyskusji z udziałem czołowych ekspertów w tej dziedzinie, która miała miejsce wczoraj w centrum społeczności żydowskiej JW3 w Londynie.
Reklama
Reklama

Podczas dyskusji, zorganizowanej przez JW3 przy wsparciu Ambasady RP w Londynie z okazji 80. rocznicy utworzenia polskiego rządu na uchodźstwie, eksperci skupili się na działaniach informujących świat o Holokauście oraz na dostarczaniu Żydom fałszywych paszportów Ameryki Łacińskiej przez tzw. grupę berneńską, w skład której wchodzili m.in. dyplomaci z poselstwa RP w Szwajcarii pod kierownictwem ambasadora Aleksandra Ładosia.

W panelu, prowadzonym przez dziennikarkę Jenni Frazer, wzięli udział były wieloletni dyrektor Departamentu Sprawiedliwych w instytucie Yad Vashem dr. Mordecai Paldiel, historyk stosunków polsko-żydowskich i główny konsultant naukowy wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prof. Antony Polonsky oraz dyrektor Instytutu Pileckiego dr. Wojciech Kozłowski.

Na dyskusję przybyło wielu gości. (Fot. Ambasada RP w Londynie)

Podczas dyskusji Paldiel poinformował, że w zeszłym tygodniu wysłał list do Yad Vashem z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie decyzji i uznanie także dwóch pozostałych - poza konsulem Konstantym Rokickim - głównych uczestników grupy berneńskiej, którzy uratowali tysiące osób przed śmiercią w obozach koncentracyjnych: ambasadora Ładosia oraz jego zastępcy Stefana Ryniewicza. Rolę wszystkich trzech oraz pozostałych członków grupy podkreślił również podczas wykładu poprzedzającego dyskusję.

"To dla mnie zaszczyt móc przemawiać tu o bezinteresownych działaniach rządu, który pomimo tego, że został zmuszony do opuszczenia kraju i prowadził działania z obcej ziemi, poprzez swoje dobrze połączone kanały i sieć wysłanników niósł pomoc i nadzieję cierpiącym, dostarczając jednocześnie bezcennych informacji na temat Holokaustu wolnemu światu" – przekazał Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki. 

Uczestnicy debaty mogli zobaczyć m.in. facsimile dokumentów z tzw. Archiwum Eissa. (Fot. Ambasada RP w Londynie)

Wśród gości obecnych na wydarzeniu byli ambasador Izraela Mark Regev, ocaleni z Holokaustu oraz historycy.

Podczas wieczoru zaprezentowano również wyprodukowane przez Instytut Pileckiego facsimile dokumentów z tzw. Archiwum Eissa, jednego z największych zbiorów dokumentujących działania ratunkowe polskiej dyplomacji na rzecz zagrożonych Zagładą Żydów.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama