Londyn: Ponad 400 domniemanych ofiar Mohameda al-Fayeda zgłosiło się do prawników

"Skala nadużyć popełnianych przez al-Fayeda i ułatwianych przez osoby z jego otoczenia niestety nadal rośnie" — zaznaczył Armstrong na konferencji prasowej w Londynie.
Pracujący nad tą sprawą inny prawnik Bruce Drummond zakomunikował, że ponad 400 roszczeń zostało złożonych przez kobiety z całego świata, głównie z Wielkiej Brytanii, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Malezji, Hiszpanii, RPA i innych krajów.
"Naszym zdaniem jest to nadużycie na olbrzymią skalę" — oznajmił Drummond. Zaznaczył, że nadużycia miały miejsce "w murach" należącego do al-Fayeda luksusowego londyńskiego domu towarowego Harrods, ale także w innych miejscach powiązanych z jego imperium biznesowym, takich jak siedziba klubu piłkarskiego Fulham, hotel Ritz w Paryżu i jego posiadłość w Surrey.
More than 400 people come forward over Al Fayed sexual abuse allegations https://t.co/jVu2jVt233
— BBC News Australia (@BBCNewsAus) October 31, 2024
Drummond zdradził, że wśród ofiar biznesmena jest córka byłego ambasadora USA w Wielkiej Brytanii i córka znanego piłkarza, ale nie podał żadnych nazwisk.
Sprawa domniemanych niewłaściwych zachowań seksualnych egipskiego miliardera stała się ponownie głośna we wrześniu, gdy BBC wyemitowała dokument, w którym przedstawiono zeznania ponad 20 byłych pracownic Harrodsa.
Powiedziały one, że al-Fayed, zmarły w zeszłym roku w wieku 94 lat, napastował je seksualnie, przy czym pięć z nich mówiło o gwałcie. Od tego czasu sprawa coraz bardziej nabrzmiewa.
Po wyemitowaniu dokumentu brytyjska prokuratura koronna (CPS) przyznała, że w przeszłości dwa razy nie postawiła zarzutów al-Fayedowi, choć dostała od policji materiały na temat jego przestępstw seksualnych.
Mohamed Al Fayed, late Harrods boss, accused by multiple female staff of rape and sexual assault - BBC hears from alleged victimshttps://t.co/R6dYvKb9wo
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) September 19, 2024
W 2009 roku, gdy po raz pierwszy nie postawiono zarzutów al-Fayedowi, na czele CPS stał obecny premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer.
Urodzony w egipskim mieście Aleksandria al-Fayed rozpoczął karierę przedsiębiorcy od sprzedaży napojów gazowanych, a następnie pracował jako sprzedawca maszyn do szycia. Majątek zbudował na nieruchomościach, żegludze i budownictwie, najpierw na Bliskim Wschodzie, a następnie w Europie.
Ostatnie lata życia al-Fayed spędził głównie na próbach udowodnienia, że śmierć jego syna Dodiego oraz księżnej Diany w wypadku samochodowym w Paryżu w 1997 roku nie była wypadkiem, lecz że był to celowo zaaranżowany spisek. W dochodzeniu dotyczącym śmierci Diany nie znaleziono żadnych dowodów na poparcie tej tezy.
Al-Fayed był właścicielem Harrodsa od 1985 do 2010 roku, gdy sprzedał go za ok. 1,5 mld funtów funduszowi majątkowemu należącemu do rodziny panującej z Kataru.
Czytaj więcej:
Londyn: Dom towarowy Harrods przeprasza za napaści seksualne byłego właściciela
Brytyjska prokuratura przyznała, że nie postawiła al-Fayedowi zarzutów gwałtu
Harrods w trakcie rozstrzygania ponad 250 roszczeń przeciwko Al-Fayedowi
I tyle lat milczały????? Podejrzane!
Skoro policja wiedziała i nic nie zrobiła to do sądu z policja bo al Faye’s jest już trup a hak nawiał ojciec demokracji Józef Stalin nie na człowieka nie na problemu tylko zarobią na tym hieny prawnicze bo to oschnie hasztsgiem me too
Chyba też muszę się zgłosić choć nigdy człowieka nie widziałem ale czuję się jego ofiarą.
bo ktos teraz chce kupic za groszxe haroddsa bo spadnie im sprzedarz hmm nie sadze ze to ktos z overseas
Dziwne, ze nagle teraz te 400 kobiet sobie przypomniało ze byly molestowane lub zgwałcone.Czemu zaraz po fakcie tego nie zgłosiły??