Menu

Lokalne biblioteki w UK pomagają Europejczykom z rejestracją

Lokalne biblioteki w UK pomagają Europejczykom z rejestracją
Europejczycy mogą liczyć na pomoc z rejestracją settled status w wielu miejscach UK. (Fot. Getty Images)
Coraz więcej lokalnych bibliotek staje się centrami pomocy rejestracji dla Europejczyków. Placówki udostępniają smartfony i pozwalają na skanowanie dokumentów wymaganych do settled status.
Reklama

Do grona bibliotek oferujących pomoc obywatelom krajów unijnych w rejestracji w Home Office dołączyły ostatnio placówki z hrabstwa West Berkshire w Anglii.

Pracownicy biblioteki udzielają porad dotyczących systemu, a także pomagają przejść przez cały proces składania wniosków online. Personel bibliotek sprawdza, czy wnioskodawcy posiadają wymagane dokumenty i pomaga w skanowaniu oraz przesyłaniu plików niezbędnych do wypełnienia formularza, w tym paszportu.

Biblioteki za tę pomoc nie pobierają żadnych opłat, ale - jak na przykład w West Berkshire - konieczna jest wcześniejsza rezerwacja, której dokonuje się mailowo pod adresem library@westberks.gov.uk.

Osoby, które potrzebują pomocy z rejestracją, mogą zapytać w swoich lokalnych radach dzielnic lub bibliotekach, czy udzielają takowej. Pomocy udziela też Home Office pod numerami: 0300 123 7379 z Wielkiej Brytanii oraz pod numer 0203 080 0010 spoza Wielkiej Brytanii, w obu przypadkach od godziny 9:30 do 16:30.

Informacje na temat rejestracji "settled status" można znaleźć w naszym artykule: Rejestracja obywateli Unii Europejskiej po Brexicie: "Settled status", a także na stronie rządowej: 
https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/applying-for-settled-status.

Istnieje też polska wersja językowa:
https://www.gov.uk/guidance/settled-status-for-eu-citizens-and-their-families-translations.pl
 

  Komentarze
  • Ja
   11 kwietnia, 15:13

   Jak dlugo trzeba czekac na. odpowiedz moze ktos wie .

  • Grazyna
   11 kwietnia, 15:28

   Dobra inicjatywa, dla tych co nie wiedzą jak sobie z tym poradzić. Cały poradnik jest też opisany na stronie rządowej proces zajmuje max 15-20 minut. Sama zrobiłam w domu bez problemu.
   Ale zapewne połowa "polskich księgowych" skasuje po 50 funta za usługę.

  • On
   11 kwietnia, 16:19

   Czeka sie na odpowiedz 24h po 24 godzinach albo przyznaja tak jak w moim przypadku a rej sie w lutym juz...albo napisza czego im brakuje

  • Wico
   11 kwietnia, 17:56

   A po jakiego grzyba???? Żadnego brexitu nie będzie!!!! Jest odsuwany, niebawem drugie referendum bo w tym celu jest przesunięcie tylko narazie sie o tym głośno nie mówi.

  • Ja do on
   11 kwietnia, 17:58

   dzieki my czekamy juz 4 dzien I nic zadnej wiadomosci .

  • Anna
   12 kwietnia, 08:59

   Czekalam 2 godziny na potwierdzenie statusu

  • Kulibali
   12 kwietnia, 15:07

   https://fakty.interia.pl/raporty/raport-brytyjskie-referendum/aktualnosci/news-hammond-bardzo-prawdopodobne-ze-pomysl-drugiego-referendum-t,nId,2933978

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 10.12.2019
  GBP 5.095 złEUR 4.288 złUSD 3.871 złCHF 3.925 zł

  Sport


  Reklama