Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Lockdown" is the word of the year 2020 according to Collins' dictionary

"Lockdown" is the word of the year 2020 according to Collins' dictionary
Według definicji słownika Collinsa, lockdown to "nałożenie rygorystycznych ograniczeń na podróże, interakcje społeczne i dostęp do przestrzeni publicznej". (Fot. Getty Images)
Lockdown was announced yesterday by the authors of Collins' dictionary as the word of the year 2020, which is the result of a sharp increase in its use during the coronavirus pandemic. Several other words related to the pandemic are also highlighted.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Lockdown "streszcza wspólne doświadczenia miliardów ludzi" - stwierdzili autorzy Collinsa, jednego z najważniejszych słowników języka angielskiego. Leksykografowie zarejestrowali w 2020 r. ponad 250 tys. przypadków użycia tego słowa, w porównaniu z zaledwie 4 tys. w roku ubiegłym.

Według definicji słownika Collinsa, lockdown to "nałożenie rygorystycznych ograniczeń na podróże, interakcje społeczne i dostęp do przestrzeni publicznej". Słowo pojawiło się w powszechnej świadomości, gdy na początku 2020 r. rządy na całym świecie zareagowały na epidemię Covid-19, wprowadzając surowe restrykcje mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa.

"Język jest odbiciem otaczającego nas świata, a rok 2020 został zdominowany przez globalną pandemię. Lockdown wpłynął na sposób, w jaki pracujemy, studiujemy, robimy zakupy i socjalizujemy się. W sytuacji, gdy wiele krajów weszło w drugi lockdown, nie jest to słowo roku, które należy celebrować, ale być może jest tym jednym, które podsumowuje rok dla większości świata" - mówi Helen Newstead, konsultantka językowa słownika Collinsa.

Inne zwroty związane z pandemią na liczącej 10 pozycji liście wyróżnionych w tym roku to "furlough" (tu w znaczeniu przymusowego bezpłatnego urlopu, na który dotknięte skutkami epidemii firmy wysłały pracowników), "kluczowy pracownik", "samoizolacja", "dystans społeczny", a także sam "koronawirus".

Ale na liście znalazło się też kilka zwrotów niezwiązanych z pandemią. "BLM", skrótowiec nazwy ruchu Black Lives Matter, zyskał na popularności na fali protestów po śmierci Afroamerykanina George'a Floyda z rąk policji w maju, wskutek czego jego użycie, według Collinsa, wzrosło o 581 proc. Zupełnie nowym jest zwrot "Megxit", słowo stworzone na wzór Brexitu, oznaczające opuszczenie przez księcia Harry'ego i księżną Meghan brytyjskiej rodziny królewskiej.

Wymieniono też dwa słowa wywodzące się ze świata mediów społecznościowych - "TikToker", opisujące kogoś, kto dzieli się treściami na platformie TikTok, i "mukbang" - termin pochodzący z Korei Południowej, opisujący osobę, która zamieszcza nagrania wideo w czasie spożywania dużych ilości jedzenia.

Ubiegłorocznym słowem roku według Collinsa był "strajk klimatyczny", co było odzwierciedleniem popularności młodzieżowych protestów przeciw zmianom klimatu, które zainaugurowała nastoletnia szwedzka aktywistka Greta Thunberg.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement