Menu

Litwa wzmacnia kontrolę granicy z Polską. Winni nielegalni imigranci

Litwa wzmacnia kontrolę granicy z Polską. Winni nielegalni imigranci
Władze Litwy planują uszczelnienie granicy, aby zapobiec ekspansji nielegalnych imigrantów. (Fot. Getty Images)
W związku z nasilającym się problemem migracyjnym, Litwa wzmocni kontrolę granicy z Polską – zapowiedział szef litewskich pograniczników Rustamas Liubajevas. Polska przekazała już Litwie 38 migrantów próbujących dostać się do zachodniej Europy.
Reklama
Reklama

"Przede wszystkim mówimy o wzmożonej obserwacji granicy, blokowaniu różnych dróg i ścieżek, wybiórczej kontroli przy granicy litewsko-polskiej, którą będą przeprowadzać funkcjonariusze służby granicznej i policja" – oznajmił szef litewskiej Służby Ochrony Granicy Państwowej.

Liubajevas przypomniał, że w tym roku Polska przekazała już Litwie 38 nielegalnych migrantów próbujących dotrzeć na Zachód, a którzy granicę Unii Europejskiej przekroczyli nielegalnie, przedostając się na Litwę z Białorusi.

Problem nielegalnej migracji na Litwie nasilił się w ostatnich miesiącach. W tym roku na Litwę z Białorusi próbowało bezprawnie przedostać się co najmniej 1 546 osób. W ubiegłym roku zatrzymano jedynie 81 migrantów.

Wśród zatrzymanych są obywatele Iranu, Syrii, Białorusi, Rosji, Gwinei, Turcji, Si Lanki oraz krajów Afryki.

Władze Litwy niejednokrotnie wyrażały opinię, że jest to forma wojny hybrydowej, zorganizowany biznes, w który zamieszani są białoruscy urzędnicy i funkcjonariusze.

Wczoraj na granicy litewsko-białoruskiej rozpoczęto wznoszenie zasiek typu concertina, podjęto też decyzję o rozpoczęciu budowy płotu granicznego.

Granicy z Białorusią strzegą litewscy pogranicznicy od miesiąca wspomagani przez funkcjonariuszy ze Służby Bezpieczeństwa Publicznego i Związku Strzelców. Dziś dołączy do nich 260 litewskich żołnierzy.

Od tygodnia granicę patroluje sześcioro funkcjonariuszy Frontexu z Francji, Węgier i Niemiec. Docelowo liczba ta ma wzrosnąć; w lipcu funkcjonariuszy ma być 30. Litwa ściąga też swoich funkcjonariuszy z innych misji Frontexu.

Czytaj więcej:

EU nałoży nowe sancje na Białoruś. Uderzą w gospodarkę reżimu

  Komentarze
  • Litwa
   10 lipca, 15:30

   Unia kazała litwie wywalić ruskie biznesy. Litwa wywaliła. Putin w zemście skierował wszystkich nielegalnych w strone litwy i otworzył granice. Na litwie jest 2mln litwinów. Emigrantów setki dziennie. Litwini się boją. Znam ta historie od ziomka litwina. Robią sie obozy. Rośnie przestępczość. Jest kopakabana ogólnie. Dzieci pilnować trzeba. Po zmroku strach chodzić.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.09.2021
  GBP 5.3828 złEUR 4.6308 złUSD 3.9460 złCHF 4.2789 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama