Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

List kobiet za prawem mężczyzn do uwodzenia. Feministki krytykują

List kobiet za prawem mężczyzn do uwodzenia. Feministki krytykują
Kobiety bronią prawa mężczyzn do uwodzenia. (Fot. Thinkstock)
100 Francuzek, w tym aktorka Catherine Deneuve, podpisało się pod listem w obronie prawa mężczyzn do uwodzenia. 'Skandal wokół producenta z USA Harveya Weinsteina zabrnął za daleko' - oceniły. Zdaniem feministek, to oznaka pogardy wobec ofiar przemocy seksualnej.
Reklama

"Gwałt jest zbrodnią. Ale uporczywa czy niezręczna próba podrywania nie jest przestępstwem, a szarmanckość - szowinistyczną agresją" - można przeczytać w opublikowanym na portalu dziennika "Le Monde" tekście, pod którym podpisały się francuskie pisarki, aktorki, uczone i dziennikarki.

W swym liście kobiety - poruszone "powrotem purytanizmu" i nadejściem feminizmu "nienawidzącego mężczyzn i seksualności" - odcinają się od ruchu #MeToo, narodzonego w związku ze skandalem wokół Weinsteina, którego w ostatnich miesiącach kilkadziesiąt kobiet ze świata filmu i mediów oskarżyło o molestowanie seksualne.

"Bronimy wolności do naprzykrzania się, niezbędnej dla wolności seksualnej. Jesteśmy obecnie wystarczająco zaniepokojone, by przyznać, że popęd seksualny jest ze swej natury agresywny i dziki, ale jesteśmy także wystarczająco przenikliwe, by nie mylić niezręcznego flirtu z agresją seksualną" - uważają m.in. pisarki Catherine Millet i Catherine Robbe-Grillet, a pod tekstem podpisały się, oprócz Deneuve, także dziennikarka Elisabeth Levy czy spikerka radiowa i dawna aktorka porno Brigitte Lahaie.

Zdaniem tych Francuzek, mężczyźni są karani lub zmuszani do odejścia z pracy, "podczas gdy jedynym ich błędem było dotknięcie kolana, próba skradzenia pocałunku, mówienie o sprawach intymnych podczas służbowych kolacji czy wysyłanie wiadomości o podtekście seksualnym do kobiety, która nie odwzajemnia zauroczenia".

Odpowiedź na ten manifest wystosowały francuskie feministki, których tekst opublikowano na stronie radia France Info. "Gdy robi się chociaż półmilimetrowy krok w stronę równego traktowania, dobrzy ludzie od razu nam przypominają, że możemy popaść w skrajność" - można przeczytać w liście podpisanym przez ok. 30 kobiet, m.in. aktywistek i dziennikarek.

Ich zdaniem, panie podpisane pod tekstem w "Le Monde" celowo zestawiają relację uwodzenia, opartą na szacunku i przyjemności, z przemocą.

"We Francji każdego dnia setki tysięcy kobiet padają ofiarą molestowania. Dziesiątki tysięcy agresji seksualnych. I setki gwałtów" - zauważają.

Według feministek, większość kobiet podpisanych pod listem w "Le Monde" to "recydywistki w dziedzinie obrony pedokryminalistów czy apologii gwałtu", które "po raz kolejny wykorzystują swoją obecność w mediach do bagatelizowania przemocy seksualnej" i "w rzeczywistości pogardzają milionem kobiet, które padają lub padały ofiarą" takiej przemocy.

 

  Komentarze


  • Willys
   11 stycznia, 15:07

   Te feministki sa zdrowo porabane.Jak popatrzec na nie to zwykle sa to babochlopy,ktore nie mialy brania od czasow szkolnych.I im w koncu odwala w pewnym wieku.Poza tym sluchajac ich ma sie wrazenie,ze chca zjesc ciastko i miec ciastko.

  • Tymian
   11 stycznia, 15:26

   ja tam wolę poflirtować z kobietami.... zawsze jest ciekawie i miło..... a takie jak te feministki to poprostu unikam.... Kocham Kobiety... ale z jedna wolę tylko zyć....

  • Czytelnik anonimowy
   11 stycznia, 19:49

   To nie feministki są" zdrowo porąbane", tylko media, które feminizm promują - pytanie jaki media mają w tym cel..... A feministki, to biedne, niekochane....... agresywne kobiety.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.07.2018
  GBP 4.838 złEUR 4.327 złUSD 3.717 złCHF 3.720 zł

  Sport


  Reklama