Lionel Messi gives Argentina perfect start in World Cup qualifiers

Media podkreśliły jednak, że Messi nie błysnął tak, jak oczekiwano. (Fot. Getty Images)
Argentina got their World Cup qualifying campaign off to the perfect start on Thursday when Lionel Messi's early penalty gave them a 1-0 win over Ecuador in a lacklustre match in Buenos Aires.

Na pustym stadionie La Bombonera w Buenos Aires Messi zdobył gola z 11 metrów już w 13. minucie. Ale wcale cicho nie było, gdyż argentyński związek odtwarzał nagranie z dopingiem fanów: "Messi!, Messi!".

Media podkreśliły, że Messi nie błysnął tak, jak oczekiwano i oddał zaledwie dwa strzały. Szansę na podwyższenie wyniku mieli jego koledzy z reprezentacji Lautaro Martinez i Lucas Ocampos.

"Liczy się to, że wygraliśmy i jednocześnie mogliśmy dać trochę radości kibicom. Ważne było zacząć od zwycięstwa, ponieważ kwalifikacje są trudne i każdy mecz będzie równie ciężki jak ten. Liczę, że poziom będzie wyższy, ale minął prawie rok, od kiedy ostatnio graliśmy razem" - przyznał Messi.

Ekwador czasami zagrażał gospodarzom w drugiej połowie, mimo że generalnie miał mało czasu na przygotowania pod wodzą nowego trenera Gustavo Alfaro.

Znacznie ciekawiej i dużo więcej kontrowersji było w rywalizacji Urugwaju z Chile. Gospodarze objęli prowadzenie po trafieniu Luisa Suareza z karnego (sędziemu pomógł VAR) w 39. minucie. W 54. wyrównał Alexis Sanchez, zaś o sukcesie gospodarzy przesądził Maximiliano Gomez w 90.

Chilijczycy krytykowali m.in. pracę sędziów, którzy - ich zdaniem - powinni podyktować im dwie "jedenastki". Krajowy związek zagroził, że złoży oficjalny protest. "Jak długo rabunki będą dozwolone w Ameryce Południowej" - napisał na Twitterze słynny chilijski napastnik Ivan Zamorano, dodając, że "mecz został podarowany Urugwajowi".

Również w końcówce rozstrzygnęły się losy meczu Paragwaju z Peru. Angel Romero zdobył swojego drugiego gola w 81. minucie i Paragwaj wygrywał 2:1, ale cztery minuty później do remisu doprowadził Andre Carillo. To był również jego drugi gol w tym spotkaniu.

W nocy z piątku na sobotę czasu GMT odbędą się dwa pozostałe spotkania inauguracyjnej serii: Brazylia - Boliwia i Kolumbia - Wenezuela.

W eliminacjach bierze udział 10 reprezentacji, które rywalizować będą do marca 2022 roku w systemie ligowym - każdy z każdym, u siebie i na wyjeździe. Awans do mistrzostw świata w Katarze wywalczą cztery najlepsze zespoły tej strefy, piąty zagra w barażu z drużyną z innej konfederacji.

Rozgrywki w strefie CONMEBOL miały rozpocząć się w marcu, ale plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Kryzys wywołany przez COVID-19 sprawił, że żaden z zespołów nie rozegrał wcześniej w 2020 roku ani jednego oficjalnego spotkania.