Serie A: Milan and Juventus slip-ups, Milik injury

Drużyna AC Milan przegrała z Sassuolo aż 2:5. (Fot. Getty Images)
Milan's players succumbed to Sassuolo 2:5, while Juventus Turin, featuring Wojciech Szczęsny and Arkadiusz Milik, lost 0:2 to Monza in yesterday's Italian Premier League matches.

Słabe wyniki obrońców tytułu w ostatnich tygodniach stały się normą. Tylko pierwsze spotkanie w tym roku i po mundialowo-świątecznej przerwie dało im komplet punktów, a później przyszły niepowodzenia w Pucharze i Superpucharze Włoch, dwa remisy w Serie A, a wczorajsza porażka była drugą z rzędu.

"Jesteśmy oczywiście rozczarowani, ale daleko nam do załamania. Walczymy, ale musimy odnaleźć się w tej sytuacji, wiele rzeczy wymaga poprawy" - przyznał po bolesnej lekcji od 16. w tabeli Sassuolo trener Milanu Stefano Pioli.

Według włoskich mediów, jego pozycja jest coraz słabsza i nie można wykluczyć, że władze klubu, by ratować sezon, zdecydują się na zmianę szkoleniowca.

"Nie oszukujmy się. W tym sezonie naszym mistrzostwem będzie zagwarantowanie sobie udziału w Lidze Mistrzów" - ocenił opiekun "Rossonerich", którzy po czterech meczach bez zwycięstwa są na czwartej pozycji, ale plasujące się tuż za nimi stołeczne drużyny Roma i Lazio tracą tylko punkt.

Okazją do rehabilitacji i poprawy nastrojów będą zaplanowane na 5 lutego derby z Interem. "Musimy odpowiednio zareagować. Derby to świetna okazja na przerwanie złej serii" - dodał Pioli.

Inter jeszcze niedawno był za plecami lokalnego rywala, ale po sobotniej wygranej na wyjeździe z pozostającym bez zwycięstwa i zamykającym tabelę Cremonese 2:1 awansował na pozycję wicelidera. Oba gole dla gości uzyskał argentyński mistrz świata Lautaro Martinez, który w tym sezonie uzbierał już 11 trafień.

W tarapatach jest też Juventus. Wszystko zaczęło się od porażki ligowej z Napoli (1:5) i kary odjęcia 15 punktów za nieprawidłowości finansowo-księgowe, m.in. przy transferach. To zepchnęło "Starą Damę" do drugiej połowy tabeli i popsuło nastroje w zespole, gdyż ubiegłotygodniowe 3:3 z Atalantą jeszcze kibice mogli przełknąć, ale niedzielne 0:2 przed własną publicznością z Monzą nie przystoi takiej drużynie.

Szczęsnego w pierwszej połowie pokonali Patrick Ciurria i Portugalczyk Dany Mota, a w zmianie niekorzystnego rezultatu nie pomógł też wprowadzony do gry w 58. minucie Milik. Polski napastnik nie dokończył jednak meczu, gdyż w 80. minucie doznał kontuzji mięśniowej i nie mógł kontynuować gry. Gospodarze musieli sobie radzić w "10", gdyż już wcześniej trener Massimiliano Allegri wykorzystał wszystkie pięć zmian.

"Totalna katastrofa Juve. Przegrywa z Monzą i jest niżej w tabeli niż beniaminek" - napisała tuż po końcowym gwizdku "La Gazzetta dello Sport".