Liga włoska: 19. mistrzostwo Interu Mediolan

Dzisiejszy mecz Atalanty z Sassuolo (na zdj.) zakończył się remisem, dając Interowi zwycięstwo. (Fot. Getty Images)
Na cztery kolejki przed końcem sezonu 2020/21 piłkarze Interu Mediolan stali się pewni mistrzostwa Włoch. To efekt dzisiejszego remisu Atalanty Bergamo z Sassuolo 1:1. Inter tytuł wywalczył po raz pierwszy od 2010 roku i 19. w historii.

Po sobotniej wygranej Interu z Crotone 2:0 tylko Atalanta mogła odroczyć koronację mediolańczyków. Warunkiem było jednak zwycięstwo w Reggio Emilia. Goście zadanie skomplikowali sobie w 23. minucie, kiedy czerwoną kartką ukarany został Pierluigi Gollini.

Mimo osłabienia Atalanta objęła prowadzenie w 32. minucie za sprawą Robina Gosensa. W 52. z rzutu karnego wyrównał jednak Domenico Berardi. Wynik później już się nie zmienił i mistrzostwo Interu stało się faktem.

"Nerazzurri" objęli prowadzenie w tabeli po wygranej z Lazio Rzym 3:1 w spotkaniu 22. kolejki 14 lutego. Z ostatnich 15 meczów 13 wygrali, a dwa zremisowali.

"Ten zespół przez cały sezon rozwijał się pod wieloma względami. Nie tylko technicznie, czy taktycznie, ale również mentalnie. Wszyscy piłkarze, także ci rezerwowi, uczynili drużynę twardą jak skała" - stwierdził wczoraj trener mediolańczyków Antonio Conte.

Pierwsza dekada obecnego stulecia była dla Interu bardzo udana. Klub wywalczył pięć mistrzowskich tytułów, a także triumfował w Lidze Mistrzów w sezonie 2009/10. Kolejne lata były jednak słabsze, ale powrót do świetności zwiastował poprzedni sezon, zakończony na drugim miejscu.

Wcześniej Inter zdobywał mistrzostwo w latach: 1910, 1920, 1930, 1938, 1940, 1953-54, 1963, 1965-66, 1971, 1980, 1989, 2006–10.

Najbardziej utytułowanym włoskim klubem jest Juventus Turyn, który mistrzostwo świętował 36 razy. 18-krotnie najlepszy był AC Milan.