Liga szkocka: Kluczowe zwycięstwo Rangers w derbach Glasgow

W tym sezonie Rangers wygrali już 20 meczów ligowych. (Fot. Getty Images)
Piłkarze Rangers FC wygrali wczoraj na własnym stadionie z Celtikiem Glasgow 1:0, otwierając sobie drogę do pierwszego od dziesięciu lat mistrzostwa Szkocji. W tabeli ich przewaga nad lokalnym rywalem wzrosła do 19 punktów, ale Celtic ma jeszcze trzy mecze zaległe.

Jedyna bramka padła w 70. minucie po samobójczym trafieniu Calluma McGregora. "Celtowie" grali wtedy od ośmiu minut w osłabieniu, po czerwonej kartce dla Izraelczyka Nira Bittona.

Rangers, prowadzeni przez trenera Stevena Gerrarda, legendę Liverpoolu, odnieśli 14. z rzędu ligowe zwycięstwo i zmierzają po 55. mistrzostwo Szkocji. W dziewięciu poprzednich sezonach zdobywał je Celtic, mający na koncie 51 tytułów mistrza kraju.

Drogę na szczyt Rangers rozpoczęli od czwartej ligi. W 2012 roku klub z Ibrox Park został zdegradowany za nieprawidłowości finansowe, a następnie zreformowany, zmieniając nazwę z Glasgow Rangers na Rangers FC, ale jednocześnie zachowując 54 mistrzowskie tytuły. Do ekstraklasy powrócił w 2016 roku.

W tym sezonie Rangers wygrali 20 meczów ligowych, dwa zremisowali i nie ponieśli ani jednej porażki (bramki 57-5). Dobrze sobie radzą również na arenie międzynarodowej. W Lidze Europy awansowali do 1/16 finału, pokonując w fazie grupowej m.in. dwukrotnie Lecha Poznań - u siebie 1:0, a na wyjeździe 2:0.