Bundesliga: Two goals by Lewandowski, a confident victory for Bayern

Do końca sezonu Bawarczycy rozegrają jeszcze 11 meczów ligowych. (Fot. Getty Images)
Robert Lewandowski scored two goals yesterday for Bayern Munich in the 23rd round of the German football league at home against FC Koeln. The hosts won 5: 1. The captain of the Polish national team is the leader of the scorer classification with 28 goals.

Lewandowski pierwszy raz trafił do siatki w 33. minucie, podwyższając prowadzenie Bawarczyków na 2:0. Wcześniej, w 18., brał udział w akcji, która zakończyła się golem Kameruńczyka Erica Maxima Choupo-Motinga.

Na początku drugiej połowy niezdecydowanie obrońców gospodarzy wykorzystał Tunezyjczyk Ellyes Skhiri, który minął kilku rywali na małej przestrzeni i podcinką pokonał bramkarza Manuela Neuera, zmniejszając stratę gości na 1:2.

Jednak w 64. minucie na boisku pojawił się Thomas Mueller - jeden z najlepiej asystujących piłkarzy na świecie. Już kilkadziesiąt sekund później Niemiec, który powraca do pełni sił po infekcji COVID-19, podał do Lewandowskiego, a ten precyzyjnym strzałem przywrócił dwubramkowe prowadzenie Bayernu.

Do końca sezonu Bawarczycy rozegrają jeszcze 11 meczów ligowych. Jeśli Lewandowski zdobędzie w nim co najmniej 13 goli, pobije rekord Gerda Muellera, który w sezonie 1971/72 miał 40 bramek.

W końcówce z dobrej strony pokazał się inny zawodnik powracający po przerwie - Serge Gnabry, który od finału klubowych mistrzostw świata 11 lutego zmagał się z kontuzją. Niemiec trafił do siatki dwukrotnie - w 82. i 86. minucie, ustalając wynik na 5:1.

Broniący tytułu Bayern ma 52 punkty i o pięć wyprzedza zajmującą drugie miejsce ekipę RB Lipsk.

W innym sobotnim spotkaniu Borussia Dortmund, wciąż bez kontuzjowanego Łukasza Piszczka, pokonała u siebie broniącą się przed spadkiem Arminię Bielefeld 3:0. Bramki zdobyli Mahmoud Dahoud (49.), Anglik Jadon Sancho z rzutu karnego (58.) oraz Brazylijczyk Reinier (89.). Dortmundczycy mają 39 punktów i zajmują piątą pozycję.

Z kolei VfL Wolfsburg wygrał na własnym stadionie z Herthą Berlin 2:0. W ekipie gospodarzy od 86. minuty grał Bartosz Białek, a w zespole gości od początku drugiej połowy wystąpił Krzysztof Piątek. "Wilki" zgromadziły 45 pkt i są na trzecim miejscu.

W końcówce zawodnik Wolfsburga Chorwat Marin Pongracic sfaulował Piątka, został ukarany drugą żółtą kartką i musiał przedwcześnie opuścić boisko. Chwilę później pierwszą żółtą zobaczył także Białek.

Czwartą lokatę zajmuje Eintracht Frankfurt - 42 pkt - który w piątek uległ Werderowi Brema 1:2. Hertha jest na 15. pozycji z 18 "oczkami".

Kolejną, już 16. w tym sezonie porażkę poniosło Schalke 04 Gelsenkirchen. Tym razem zamykający tabelę zespół przegrał na wyjeździe z beniaminkiem VfB Stuttgart 1:5. Schalke ma tylko dziewięć punktów i coraz mniejszą szansę na utrzymanie w elicie.