Liga Narodów: Francja ograła Hiszpanię w finale

Francuzi mają powody do świętowania. (Fot. Getty Images)
Francja pokonała wczoraj Hiszpanię 2:1 (0:0) w finałowym meczu turnieju final four piłkarskiej Ligi Narodów, który rozegrany został w Mediolanie. Reprezentacja mistrzów świata jest drugim w historii triumfatorem tych rozgrywek. Przed dwoma laty zwyciężyła Portugalia.

W pierwszym spotkaniu o stawkę tych zespołów od marca 2013 roku przez ponad godzinę okazji bramkowych praktycznie nie było. Mecz toczony był w szybkim tempie i zawodnikom obu stron nie można zarzucić braku poświęcenia, jednak drużyny koncentrowały się przede wszystkim na odbiorze piłki i utrudnieniu dostępu do własnej bramki.

Wszystkie emocje skumulowały się w ostatnich dwóch kwadransach. W 64. minucie po składnej akcji Theo Hernandez, który w półfinale z Belgią strzelił swoją pierwszą bramkę w reprezentacji Francji, był bliski drugiego trafienia, ale po jego uderzeniu z bliska piłka odbiła się od poprzeczki.

Bezpośrednio po tym strzale Hiszpanie wyprowadzili kontratak. Sergio Busquets zagrał prostopadle do skutecznego ostatnio napastnika Realu Sociedad Mikela Oyarzabala, ten poradził sobie z Dayotem Upamecano, który przed przerwą zmienił kontuzjowanego Raphaela Varane'a, i pokonał bramkarza Hugo Llorisa strzałem z ostrego kąta.

Z prowadzenia "La Roja" cieszyła się niecałe dwie minuty. W narożniku pola karnego z piłką znalazł się lider klasyfikacji strzelców hiszpańskiej ekstraklasy Karim Benzema, który oddał precyzyjny strzał przy przeciwległym słupku bramki Unaia Simona.

W 80. minucie Hernandez posłał prostopadłe podanie do Kyliana Mbappe, który wykorzystał sytuację sam na sam z Simonem i Francja prowadziła 2:1.

W końcówce akcja przenosiła się spod jednej bramki pod drugą. Swoje szanse mieli Oyarzabal i Mbappe, ale w obu przypadkach dobrze spisali się bramkarze - Lloris i Simon. Francuz obronił jeszcze w jednej z ostatniej akcji meczu mocne uderzenie Yeremiego Pino.

We wcześniejszym wczorajszym spotkaniu o trzecie miejsce mistrzowie Europy Włosi pokonali w Turynie lidera światowego rankingu FIFA Belgię 2:1.