Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Lidia Chojecka: Sport jest zdrowszy od siedzenia przy komputerze

Lidia Chojecka: Sport jest zdrowszy od siedzenia przy komputerze
Lidia Chojecka zachęca do aktywności (Fot. Getty Images)
Utytułowana biegaczka Lidia Chojecka uważa, że najtrudniej jest zachęcić młodych ludzi do wysiłku fizycznego, a także prawidłowego odżywiania. Dzisiaj zaprezentowano program 'Lekkoatletyka dla każdego', który ma upowszechniać sport wśród dzieci i młodzieży.
Reklama
Reklama

"Z całą pewnością sport jest zdrowszy od siedzenia przy komputerze" - podkreśliła Chojecka podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca dzieciom i młodzieży co najmniej 60 minut ruchu dziennie. W Polsce stosuje się do tego zaledwie co czwarty 11-latek i co dziesiąty 17-latek. Zaprezentowana na konferencji wyniki badań dowodzą, że polskie dzieci tyją najszybciej w całej Europie, a problem nadwagi dotyczy 17 proc. chłopców i 11 proc. dziewcząt już w wieku 7-18 lat.

Sebastian Chmara, halowy mistrz świata (1999) i Europy (1998) w siedmioboju, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki przytoczył też kilka innych danych. Wynika z nich, że 40 proc. dzieci i młodzieży spędza przed komputerem i telewizorem średnio minimum trzy godziny dziennie. 19 proc. uczniów szkół podstawowych i 24 proc. gimnazjów nie ćwiczy na zajęciach wychowania fizycznego.

"Nie możemy siedzieć i narzekać, jak jest źle. Potrzebne są działania. Wychodzimy z wieloletnim ogólnopolskim programem upowszechniania sportu i nauki zdrowego odżywiania dla dzieci oraz młodzieży Lekkoatletyka dla każdego. Tego projektu nie należy kojarzyć z mistrzostwem sportowym. Proponujemy formę zabawy i współzawodnictwa nie indywidualnego, lecz zespołowego. Biegi, skoki, rzuty to najprostsze elementy ruchu" - wyjaśnił Chmara.

Chojecka, zdobywczyni dziewięciu medali w halowych mistrzostwach świata i Europy w biegach na 1500 i 3000 m w latach 1997-2011, prowadzi zajęcia w siedleckich szkołach.

"Najtrudniej jest zachęcić uczniów do wysiłku fizycznego, kiedy mają - ich zdaniem - lepszą ofertę, emocje związane z grami na komputerze. Jak im wytłumaczyć, że w ten sposób niszczą swoje zdrowie? To jest bardzo poważny problem, któremu szkoła, bez wsparcia rodziców, mediów, szeroko pojętej edukacji, sama nie sprosta. Do tego dochodzi jeszcze sprawa prawidłowego odżywiania" - zaznaczyła Chojecka, jedna z koordynatorek programu, który prowadzony będzie pod okiem przeszkolonych nauczycieli, instruktorów i trenerów.

Jak podkreśliła, udział w pozalekcyjnych zajęciach z wykorzystaniem atrakcyjnego sprzętu jest bezpłatny, a te będą dostosowywane do wieku (klasy I-III oraz IV-VI, a także gimnazjalne). Szacuje się, że programem objętych zostanie około 85 tys. uczniów w całej Polsce.

Prezes PZLA Jerzy Skucha zwrócił uwagę na zasięg i wielowątkowość "Lekkoatletyki dla każdego". "Jako związek, sami nie dalibyśmy rady z tak ogromnym przedsięwzięciem. Mamy wsparcie ze strony ministerstwa sportu, samorządów terytorialnych, firmy Nestle Polska oraz innych sponsorów. Nasz cel jest wspólny - zdrowie społeczeństwa, promocja ruchu i prawidłowego odżywiania. Jeśli przy tej okazji uda się nam zachęcić kogoś do poważniejszego potraktowania sportu, niekoniecznie lekkoatletyki, która jest przedsionkiem dla wszystkich dyscyplin, tym większa będzie nasza radość" - stwierdził Skucha.

Prezes Nestle Polska Simon Smith poinformował, że firma zadbała o profesjonalne materiały dotyczące edukacji zdrowego odżywiania do wykorzystania przez nauczycieli na lekcjach, stworzono specjalną sekcję na stronie programu, a podczas mityngów lekkoatletycznych specjaliści będą udzielać porad.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama