Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Liderzy UE: Impas ws. Brexitu może być rozwiązany tylko w Londynie

Liderzy UE: Impas ws. Brexitu może być rozwiązany tylko w Londynie
"Po stronie UE zrobiliśmy wszystko, aby osiągnąć porozumienie". (Fot. Getty Images)
Unijni liderzy wyrazili żal z powodu wyniku głosowania w Izbie Gmin, która odrzuciła 'porozumienie rozwodowe' Wielkiej Brytanii z UE. Ich zdaniem, impas może być teraz przełamany tylko w Zjednoczonym Królestwie.
Reklama

"Żałujemy wyniku dzisiejszego głosowania i jesteśmy rozczarowani, że rząd Wielkiej Brytanii nie był w stanie zapewnić większości dla porozumienia o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE uzgodnionego przez obie strony w listopadzie" - napisał w przesłanym dziennikarzom oświadczeniu rzecznik szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

"Po stronie UE zrobiliśmy wszystko, aby osiągnąć porozumienie. Biorąc pod uwagę dodatkowe zapewnienia udzielone przez UE, trudno jest stwierdzić, co jeszcze możemy zrobić. Jeśli istnieje rozwiązanie obecnego impasu, można je znaleźć tylko w Londynie" - dodał.

Podkreślił, że UE nadal popiera porozumienie o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii, w tym mechanizm ochronny, który ma zapobiec powstaniu twardej granicy w Irlandii i umożliwić zachowanie integralności jednolitego rynku, chyba że zostanie znalezione alternatywne rozwiązanie.

"Ponieważ do 29 marca pozostało tylko 17 dni, wczorajsze głosowanie znacznie zwiększyło prawdopodobieństwo Brexitu bez porozumienia. Będziemy kontynuować nasze przygotowania do Brexitu bez umowy i zapewnimy, że będziemy gotowi, jeśli taki scenariusz się ziści" - wskazał.

Dodał, że w przypadku uzasadnionego wniosku Zjednoczonego Królestwa o przedłużenie negocjacji "27" rozpatrzy go i podejmie decyzję jednomyślnie. "27 państw członkowskich UE będzie oczekiwać wiarygodnego uzasadnienia ewentualnego przedłużenia i czasu jego trwania. Należy zapewnić sprawne funkcjonowanie instytucji UE” - zaznaczył rzecznik Tuska.

Główny negocjator ds. Brexitu z ramienia UE Michel Barnier ocenił wczoraj wieczorem, że UE zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby pomóc w zawarciu umowy o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE. "Impas można rozwiązać tylko w Wielkiej Brytanii. Nasze przygotowania do scenariusza Brexitu bez umowy są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej" - napisał Barnier na Twitterze.

We wczorajszym głosowaniu w Izbie Gmin 391 posłów wypowiedziało się przeciwko przyjęciu rządowego projektu umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a za projektem głosowało 242 deputowanych. Premier Theresa May wyraziła żal w związku z decyzją izby.

 

  Komentarze


  • Mc Thomas
   13 marca, 11:28

   Nikoś powiedział co wiedział. Tępy matoł co dostał stołek w Brukseli za reprezentowanie zagranicznych korporacji na polskim rynku. Dzisiaj rano czytałem, że ta całą obszczana koalicja lewaków prowadzi w sondażach do PE. Ludzie! Nie wiem jacy odmóżdżeni kretyni na nich głosują ale dlaczego chcecie żeby Polską rządzili złodzieje i bandycka Platforma Mafijna?

  • Janusz Kowalski
   13 marca, 11:48

   Anglia na kolanach ,ale wstyd. Nikt nie przypuszczał ,że ten Kraj nie jest wstanie się dogadać . Politycy w uk. Jak wściekłe psy walczą między sobą bez skutecznie i bez porozumienia. Teresa pokazała światu ,że jest faszystką twardą nacjonalistką która chce się pozbyć i zniszczyć wszystkich ludzi z poza uk.

  • Polak
   13 marca, 18:03

   Teresa lepiej zabezpieczy interesy UK niż Rudy interesy Polski. A dlaczego bo Rudy ma w dupie Polske

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.05.2019
  GBP 4.885 złEUR 4.311 złUSD 3.870 złCHF 3.834 zł

  Sport


  Reklama