Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Lider Ligi Muzułmańskiej: W Polsce narasta islamofobia i rasizm

Lider Ligi Muzułmańskiej: W Polsce narasta islamofobia i rasizm
Ośrodek Kultury Muzułmańskiej w Warszawie. (Fot. Twitter/@AntyAnty)
W Polsce rośnie islamofobia i rasizm. Atak na Ośrodek Kultury Muzułmańskiej był na tle rasistowskim - przekazał przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej Imam Youssef Chadid. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak wyraził nadzieję, że sprawcy tego aktu wandalizmu zostaną szybko ujęci.
Reklama

Stołeczna policja poinformowała, że poszukuje sprawcy lub sprawców, którzy w nocy z niedzieli na poniedziałek powybijali szyby w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej w Warszawie. Na jego terenie znajduje się meczet. Policja zapewniła, że nikomu nic się nie stało.

O komentarz w sprawie ataku był pytany szef MSWiA. Zwrócił uwagę, że powiadomienie zostało zgłoszone o godz. 6:00 rano. "Ten obiekt jest objęty monitoringiem, jest chroniony przez firmę. Policja zadziałała wtedy, kiedy została powiadomiona. Mamy nadzieję, że sprawcy tego aktu wandalizmu zostaną szybko ujęci" - przekazał.

Podkreślił, że żadne zgłoszenie nie jest ignorowane. "Wszyscy są traktowani tak samo przez polską policję" - oświadczył. Przypomniał, że wprowadził "wiele narzędzi", które pozwalają na szybszy przepływ informacji między społeczeństwem a policją. "Odwołam się chociażby do krajowej mapy zagrożeń i bezpieczeństwa. Ponad pół miliona zgłoszeń, 44,9 proc. potwierdzeń ze zgłaszanych przez ludzi faktów, zdarzeń, opinii" - zaznaczył.

"Zachęcam do tego, żeby nie bagatelizować żadnego zagrożenia. Każde ze zgłoszeń jest przez policję sprawdzane, w tej sposób realnie dbamy o bezpieczeństwo" - dodał szef MSWiA.

Ze wstępnych informacji zebranych przez funkcjonariuszy wynika, że pracownik Ośrodka słyszał hałasy około godziny 1:00 w nocy. "Informacja ta została przekazana do policji dopiero kilka godzin później. W tym czasie sprawca lub sprawcy oddalili się już z tego miejsca" - zauważył Mariusz Mrozek z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Funkcjonariusze będą analizować m.in. system monitoringu oraz przesłuchiwać świadków. "Prowadzimy intensywne czynności mające na celu ustalenie osoby lub osób mających związek z tym zdarzeniem. Będziemy sprawdzać system monitoringu. Zbieramy wszelkie informacje, które mogą doprowadzić do zatrzymania" - podkreślił.

Przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej Imam Youssef Chadid jest przekonany, że akt wandalizmu w Ośrodku nastąpił na tle rasistowskim. "Islamofobia i rasizm bardzo mocno rosną w Polsce. Musimy zrozumieć (...) że to jest atak na tle rasistowskim, jestem pewny na 100 proc." - przekazał Chadid na zorganizowanej w Ośrodku konferencji prasowej.

Dodał, że wyznawcy islamu są atakowani na ulicach. Jego zdaniem cały czas, mimo starań, by pokazać prawdziwy islam oraz to, że jest religią pokoju, w Polsce "dominuje atmosfera, która jest nieprzyjemna" i prowadzi w niektórych przypadkach do tego, że muzułmanie są zmuszani do opuszczania kraju.

Pordkreślił również, że wspólnota muzułmańska jest bardzo zintegrowana i wykształcona, a dzieci muzułmańskie, które urodziły się i żyją w Polsce, mówią wyłącznie po polsku. Zdaniem Chadida to brak wiedzy i manipulacja ze strony mediów i polityków doprowadza do nienawiści wobec muzułmanów.

"Apelowaliśmy wielokrotnie do pani premier, pisaliśmy w tej sprawie do rządu i do prezydenta, napisaliśmy też do kancelarii Sejmu. Ale jest taki odzew, że przesadzamy, że nie jesteśmy w ogóle atakowani, albo że to nie jest poważny problem. Tak ja to odebrałem od władzy. Nie chcę krytykować żadnej władzy, media itd., ale jeżeli jesteśmy cywilizowanymi ludźmi, musimy nawzajem szanować siebie i musimy nawzajem postarać się, żeby respektować drugą osobę" - ocenił Chadid. Zaapelował do rządu, by ten interweniował i informował o zagrożeniach, jakie spotykają muzułmanów w Polsce.

"Jeżeli rząd nie reaguje i nie wypowiada się w tej kwestii, myślę, że nie będzie takiej Polski, o której cały czas marzyłem, którą znam. To jest kraj gościnny, tolerancyjny i czego dowodem jest, że muzułmanie żyli tutaj 600 lat, że żyją też tutaj przedstawiciele innych wyznań, respektują siebie nawzajem. Jeżeli ta atmosfera będzie jeszcze dalej rosnąć, to ja myślę, że to jest porażka rządu" - zakończył Chadid.

 

  Komentarze


  • Willys
   28 listopada 2017, 11:45

   Jak mi ktoś zarzuca rasizm bo krytykuję kolorowego to mówię tak,jestem rasistą.Nie cierpię ludzi żyjących z krzywdy innych,leniwych,oczekujących coś za nic,wszelkiego typu cwaniaków.I nie ważne czy jest czarny,biały czy pomarańczowy.Bo są w mojej pracy czarni pracujący często ciężej ode mnie,ale są też wkurzający kombinatorzy.To samo dotyczy białych czy beżowych.Za to szanuję każdego,kto wykonuje dobrze swoje obowiązki bez względu na jego dochody.Muzułmanie,którzy w Polsce uczciwie pracują i nie narzucają nam swoich reguł powinni być szanowani,ale jednocześnie nie powinno się stwarzać......

  • Willys
   28 listopada 2017, 11:52

   ....dla nich jakichś przywilejów jak na Zachodzie,by poczuli się bezkarni i narzucali nam swoje reguły życia.Nie wydaje mi się,że mają źle w Polsce.Przestępstwa zdarzają się wszędzie i w każdym środowisku i tego nie można popierać,ale wybicie szyb w meczecie według mnie nie jest czymś godnym specjalnego traktowania.Lepszym niż wybicie szyb w jakimś zwykłym domu przeciętnego Kowalskiego.Szanujmy,ale nie dajmy sobie wejść na głowę.

  • Piotrek
   28 listopada 2017, 11:55

   Pamietajmy kochani ze muzułmanie modla sie do inneg Boga niz my katolicy...ich bog nie uznaje Jezusa Chrystusa za swojego Syna i poslal Mahometa niweczac i nie uznajac w ten sposob ofiareyJezusa Chrystusa.. Modlimy sie do roznych Bogow ale to nie oznacza ze mamy ich nie nawidziec i pogardzac nimi ..wrecz przeciwnie ...postepujmy wedlug ewangeli tak jak nauczyl nas Chrystus.

  • Lukasz
   28 listopada 2017, 12:22

   Jakie to dziwne ze to zazwyczaj i w kazdej szerokosci geograficznej najglosniej malujacy sie jako ofiary sa muzulmanie ( do momenty az osiagna przewage liczebna w danym kraju). Japonczycy, chinczycy, buddysci, sikhowie nie robia z siebie "ofiar" tylko ciezko pracuja i nie narzucaja swojej kultury na innych czego nie mozna powiedziec o "pokojowo" nastawionych hordach wyznajacych religie pokoju.

  • Eko
   28 listopada 2017, 12:57

   Piotrek a co zrobilbys jak by twoja rodzina znalazla w niebezpieczenstwie : a- bronilbys swojej rodziny za wszelka cene, b- stalbys i patrzyl co robia z twoja rodzina bo ewangelia ? c- nic bys nie zrobil, d-pozwolibys aby zostali zarznieci jak prosiaki na uboju ? bo ewangeli sie nasluchales, ?

  • Piotrek
   28 listopada 2017, 13:30

   Poszedł bym jako pierwszy ...

  • Joanna
   28 listopada 2017, 13:56

   Czy zostaliscie zaatakowani przez kogos kto uczeszcza do tego meczetu?
   Tak ? Nic tu nie wspominaja o zadnym rewanzu.
   Nie? To po co ich atakowac?
   Jeden Polak cos ukradl - czyli ja tez jestem zlodziejem? Tez mam za to odpowiadac?
   Chcecie walczyc z Isis? Zgloscie sie do wojska.

  • Bla ba
   28 listopada 2017, 14:48

   Czytałem artykuł zeeee. Mają swoją wewneczma ochronę czyli ochroniarz chodzi i sprawdza co się dzieje. Po wybici szyb wezwali policję dopiero po 5 h . Więc pewnie sami sobie pomogli. Po 5h

  • Eko
   28 listopada 2017, 17:48

   Piotrek wspolczucia dla twojej rodziny, martwy ich nie obronisz

  • Kamcia
   28 listopada 2017, 18:56

   Ale jad przez was przemawia nie ma co typowi ograniczeni umyslowo polacy zal mi was jak psy ogrodnika Sami nie poznaja ale klapia dziobami ja rozumiem ciemnoty w polsce ale na wyspach dobre.......

  • Eko
   28 listopada 2017, 20:08

   Dopiero jak cos spotka twoich bliskich to bedziesz inaczej spiewac,powiedz to rodzinom ktorzy stracili bliskich w zamachach

  • Magda
   28 listopada 2017, 23:12

   W każdej narodowości i religi są ludzie dobrzy i źli. Wybicie szyb zdarza sie wszędzie i to nie jest nic wielkiego. Dziwne jest tylko to , ze ochroniarze zadzwonili to policję tak późno. Czyżby to było ustawione aby media sie dowiedziały? Szanujmy tych którzy nas szanują. Pozdrawiam !

  • THC
   30 listopada 2017, 09:32

   Polacy zawsze zyli konserwatywnie. Najpierw chca byc czlonkiem EU i dostawac pieniadze z EU, a teraz blizej wam na wschod. Wiekszosc nie mowi po ang i nie przejawia zadnej checi do poznania kultury i historii anglii. Przyjechali zeby 'zarabiac' minimum i wracac do polski jak cos nie wyjdzie. A PiS to komuna i zlo!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2018
  GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama