Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Lekcje języka polskiego w irlandzkich szkołach? "To możliwe"

Lekcje języka polskiego w irlandzkich szkołach? "To możliwe"
Polonia w Limerick liczy ponad 120 tysięcy ludzi. (Fot. Limerick2020.ie)
St Patrick's School jest jedną z 38 polskich szkół sobotnich w Irlandii. Czy to jednak wystarczy? W ciągu ostatnich pięciu lat liczba polskich dzieci zwiększyła się o 10 tysięcy i zapotrzebowanie na lekcje polskiego będzie rosło.
Reklama
Reklama

Język polski jest drugim najczęściej używanym językiem w Republice Irlandii, gdzie mieszka ponad 120 tys. naszych rodaków. Ponad 16 tys. polskich dzieci uczęszcza do szkół podstawowych (primary schools), a kolejne 7 tys. do gimnazjów (secondary schools). 

Według danych tegorocznego spisu powszechnego, liczba polskich uczniów powiększyła się w ciagu ostatnich 5 lat aż o 10 tys. Oznacza to, że szkoły sobotnie mogą sobie nie poradzić z rosnącym zapotrzebowaniem na edukację w języku Mickiewicza czy Słowackiego. 

W samym Limerick, gdzie mieszka 10 tys. Polaków, w szkole św. Patryka dla dziewcząt co piąta uczennica to Polka. Placówka w każdą sobotę otwiera się na polskie dzieci z całego miasta.

"Rodzice bardzo chętnie zapisują swoje pociechy. Chcą, aby ich dzieci lepiej mówiły po polsku, mimo tego, że zazwyczaj jest to jedyny język, z jakim mają kontakt w domu" - komentuje Małgorzata Halwa-Zderkiewicz, dyrektorka polskiej szkoły sobotniej. Jej zdaniem największym problemem, z jakim borykają się polscy uczniowie, jest umiejętność pisania i czytania. Szczególnie narażeni na to są ci, którzy pochodzą z dwujęzycznych rodzin.

Z oferty sobotniej szkoły korzystają dzieci Lidii Zeglińskiej, która uważa, że dzięki temu zbudują swoją tożsamość narodową.  "Muszą wiedzieć kim są, aby lepiej się zintegrować. W tej chwili nie są do końca pewni swojej narodowości, ale jeśli będą czuli się pewniej jako Polacy, będą lepiej współdziałać z innymi" - skomentowała matka dwójki dzieci.

Miesięczna opłata za skorzystanie z oferty dodatkowych zajęć dedykowanych Polakom to €65 za pierwsze dziecko i €45 za drugie. Każde kolejne może uczęszczać do szkoły bezpłatnie.

Inną, znacznie większą szkołą z podobną ofertą, jest St Clement’s School. Na terenie placówki z powodzeniem od lat funkcjonuje tzw. Szkolny Punkt Konsultacyjny, czyli inicjatywa zapoczątkowana i finansowana przez polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej, skierowana dla dzieci uczących się poza Polską. Większość polskich szkół finansowana jest jednak bezpośrednio z kieszeni lokalnych społeczności.

Rosnące zapotrzebowanie na nauczanie polskiego sprawiło, że Ambasada RP w Londynie kilka miesięcy temu rozpoczęła rozmowy z irlandzkim Ministerstwem Edukacji na temat wprowadzenia dodatkowych godzin języka polskiego w ramach codziennych zajęć lekcyjnych w irlandzkich placówkach. Jak poinformowała Londynek.net Nikola Senkowska, jest to skomplikowany proces, który może potrwać latami, ale docelowo umożliwi dzieciom regularną styczność z polską kulturą. "Soboty to dni, kiedy polskie dzieci mogłyby spędzać czas ze swoimi irlandzkimi rówieśnikami, zamiast siedzieć godzinami w szkole" - tłumaczy przedstawicielka polskiej ambasady. 

Polska społeczność w Limerick od dłuższego czasu daje się poznać jako jedna z najaktywniejszych w Irlandii. W zamieszkiwanym przez ponad 10 tysięcy Polaków mieście dużą popularnością cieszy się lokalny polski chór, którego chętnie przychodzą posłuchać również sami Irlandczycy. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama