Menu

Lekarze z biedniejszych regionów przepisują więcej opioidów

Lekarze z biedniejszych regionów przepisują więcej opioidów
Im biedniejszy region, tym skala problemu związana z nadużywaniem opiodów jest większa - ujawniono. (Fot. Getty Images)
Im biedniejsza okolica, tym więcej lekarze przepisują opioidów, ustalili naukowcy z University College London. Wśród 10 regionów z największą liczbą recept 9 znajduje się w północnej Anglii.
Reklama

“Osobom mieszkającym w biedniejszych regionach kraju częściej przepisywane są środki przeciwbólowe na bazie opioidów. Najwięcej zalecają ich lekarze w Blackpool i St Helens. Tymczasem w całym kraju niepokojąco rośnie spożycie takich środków jak morfina, fentanyk, oksykodyn, tramasol czy kodeina” - informuje “The Guardian”.

Specjaliści zwrócili uwagę na fakt, że opioidy są przepisywane na chroniczne bóle w dole pleców i artretyzm, choć badania wykazują, że nie są to najskuteczniejsze środki. W efekcie pacjenci zażywają z czasem coraz większe dawki.

“Badacze odkryli, że od 2010 roku stale rośnie ilość przepisywanych tego typu środków. Kierownik badań Luke Mordecai zaapelował o stworzenie krajowego rejestru osób zażywających wysokie dawki opioidów” - pisze gazeta.

Według dr Li-Chia Chen z Manchester University, przyczyną zjawiska może być presja wywierana na lekarzy w biedniejszych regionach.

“Chroniczny ból jest trudny do okiełznania i niestety, ze względu na przepracowanie, lekarze ograniczają przyjmowanie tego typu pacjentów. To może tłumaczyć, dlaczego podawanie leków jest głównym sposobem leczenia przewlekłego bólu” - tłumaczy, nawołując jednocześnie do promowania przez NHS innych metod jak medytacja czy akupunktura.

10 regionów z najwyższą liczbą recept od lekarzy rodzinnych na opioidy:

 1. NHS Blackpool
 2. NHS St Helens
 3. NHS Lincolnshire East
 4. NHS Knowsley
 5. NHS Barnsley
 6. NHS Corby
 7. NHS Halton
 8. NHS Great Yarmouth and Waveney
 9. NHS Doncaster
 10. NHS South Tees
 

  Komentarze


  • SA
   20 stycznia, 21:59

   bo ludzie zirdalaja jak automaty

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Reklama